مشاور رییس جمهور و دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي با انتقاد از تعيين رقم بالا براي حداقل سرمايه تاسيس بانك‌هاي خارجي در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد كنوني جزو موفق‌ترين مناطق كشور هستند.

به گزارش فرینا، اكبر تركان درخصوص مصوبه شوراي پول و اعتبار براي تعيين حداقل سرمايه تاسيس بانك خارجي در مناطق آزاد، گفت: در گذشته تاسيس بانك در مناطق آزاد با سرمايه كمتري در قانون پيش‌بيني شده بود اما قوانين سختگيرانه‌يي براي آن گذاشته شد و حداقل سرمايه بانك‌هاي خارجي ۲۵ميليون يورو تعيين شد.

تركان ادامه داد: هنگامي كه رقم سرمايه‌گذاري ۲۵ميليون يورو بود ۱۷متقاضي پيدا شد، اما نمي‌دانم به چه دليلي به جاي اينكه از اينها استقبال شود، مبلغ حداقل سرمايه‌گذاري را به ۱۵۰ميليون يورو افزايش دادند.

وي با بيان اينكه البته حالا رقم سرمايه‌گذاري به ۱۰۰ميليون يورو كاهش پيدا كرده است، اظهار داشت: اين تصميمات و رقم بالاي سرمايه‌گذاري باعث مي‌شود بانكي ايجاد نشود و حتي نگرانم اگر با اين رقم هم بانك‌هاي خارجي بيايند، حداقل سرمايه را به ۵۰۰ميليون يورو افزايش دهند.

دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي و ويژه اقتصادي با بيان اينكه بايد شرايط براي حضور بانك‌هاي خارجي بيشتر فراهم شود، گفت: ضرب‌المثلي هست كه مي‌گويد فاميلم را مي‌فروشم اما به قيمتي مي‌گذارم كه كسي نخرد.

دبير شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه اقتصادي با اشاره به اينكه دستگاه‌هاي دولتي، الگوي سند چشم‌انداز را در مناطق آزاد اجرايي كنند، گفت: در اين مناطق به دنبال تجربه‌هاي نو هستيم.

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star