مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی چابهار با اشاره به تسهیلاتی که ایران برای سرمایه‌گذاران افغانستانی قائل شده، گفت: برای سرمایه‌گذاران در بندرها تا 50 درصد تخفیف قایل می‌شویم.

به گزارش فرينا، حامدعلی مبارکی در اولین نشست مشترک استانداران مرزی ایران و افغانستان در هتل همای مشهد، افزود: نخستین نقطه اشتراک بین ایران و افغانستان زبان فارسی است. امروز چابهار به عنوان کانون توسعه شناخته می‌شود و باید برای آن برنامه‌ریزی انجام داد تا نسل‌های آینده نیز بتوانند به شکل بهینه از آن بهره‌مند شوند.

مباركي گفت: ما مایل هستیم پیش از سرمایه‌گذاری سایر کشورها افغانستان در این منطقه سرمایه‌گذاری کند و انتظار داریم این کشور مشارکت بیشتری در این منطقه با ما داشته باشد.

وي ترانزیت را مساله‌ای مهم برای این منطقه دانست و افزود: دولت یازدهم سیاست‌های جدی و خاصی در شرق کشور آغاز کرده که امیدواریم این رویکرد در کشور مقابل نیز باشد. ما برای ایجاد اتفاقات بزرگ باید به سمت روان‌سازی مسیرها بین دو کشور گام برداریم و به آنچه اعتقاد داریم عمل کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به تسهیلاتی که ایران برای سرمایه‌گذاران افغانستانی در این منطقه قائل شده است، گفت: ما برای سرمایه‌گذاران در بندرها تا 50 درصد تخفیف قایل می‌شویم. همچنین 20 تا 30 درصد از هزینه سوخت کامیون‌های افغانستانی کاهش داده شده و به مدت یک تا دو ماه نیز به این سرمایه‌گذاران انبار واگذار می‌شود.

مباركي افزود: باید کمیته مشترک و اجرایی بین دو کشور جهت پیگیری قراردادهای مختلف شکل گیرد.

در ادامه اين نشست، رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: این همکاری‌ها در صورتی پایدار است که نهادسازی بین این 6 استان در کشورهای ایران و افغانستان صورت گیرد.

غلامحسین شافعی افزود: در سایه این نهادسازی است که الگویی موفق برای همکاری ارائه خواهد شد. امیدواریم استانداران استان‌های مرزی ایران و افغانستان به این مساله توجه کنند.

شافعی گفت: با کمک این نهادسازی می‌توان از تجارت غیر رسمی کاست و تجارت رسمی را افزایش داد و در بازارهای ثالث نیز حضوری موثر داشت.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star