برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

ثبت شرکت دانش بنیان

خانه » ثبت شرکت » ثبت شرکت دانش بنیان
ثبت شرکت دانش بنیان 2017-02-04T11:09:48+00:00

ثبت شرکت دانش بنیان

تعریف شرکت دانش بنیان:

ماده 1 قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات به تعریف پرداخته است:

شرکتها و مؤسسات دانش بنیان شرکت یا مؤسسه خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط تشکیل میشود.

به طور ساده یعنی ایده ها و دانش فنی که منجر به تولید محصول یا خدمات شود و از نوآوری و گام ابتکاری و پژوهشی برخوردار باشد.
ثبت شرکت دانش بنیان

روند ثبت این شرکتها همانند سایر شرکتها می باشد با این تفاوت که بعد از ثبت باید درخواستی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبنی بر تقاضای دانش بنیان شدن فرستاد و پس از بررسی کارشناسان مربوطه و دارا بودن شرایط لازم مورد حمایت دانش بنیان قرار خواهند گرفت
شرکتهای دولتی ، موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و موسساتی که بیش از 50% از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشند مشمول حمایت های این قانون نیستند .

نحوه ثبت شرکت دانش بنیان

برای ثبت باید تمام شرکتها وارد سامانه www.daneshbonyan .ir شده و بر اساس فرآیندها و دارا بودن شرایط مندرج در آیین نامه در قسمت «مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در سامانه ارزیابی شرکتها و موسسات دانش بنیان ارزیابی شوند.
مهم ترین نکته برای اینکه شرکتی جز شرکتهای دانش بنیان قرار خواهد گرفت یا خیر این است که طرح قابلیت اجرای ایده و طرح تجاری (Bussines plan) یا فنی و پژوهشی یعنی توانایی تولید و تجاری سازی را داشته باشد.

انواع شرکتهای دانش بنیان :

 1. شرکتهای تولید کننده کالا و خدمات
 2. شرکتهای نو پا
 3. شرکتهای صنعتی

شرکتهای نو پا شرکتهایی هستند که بیش از 3 سال از تاسیس آنها نگذشته باشد .برای اینکه این شرکتها تحت حمایت قانون قرار بگیرند :

 1. باید کالا را در حد نمونه آزمایشگاهی با هدف تولید و فروش ساخته و ارائه نمایند.
 2. حداقل دو نفر کارمند پاره وقت داشته باشد که یک نفر آنها متخصص در حوزه کالا و خدمات دانش بنیان باشد.

شرکتهای دانش بنیان تولیدی و صنعتی در قالب شرکتها و صنایع بزرگ به صورت شرکت فنی به فعالیت می پردازند که باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند :

  1. کل در آمد شرکت در یک سال مالی گذشته ( به شرط درج در اظهارنامه مالیاتی ) ناشی از فروش کالا و خدمات دانش بنیان حداقل 3 میلیون ریال بوده یا همزمان بیش از 10% درآمد سال مالی گذشته شرکت باشد. به همراه سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 نفر از کارکنان تمام وقت شرکت در 6 ماه اخیر.
  2. ساخت تجهیزات یا فرآیند سازی دانش بنیان که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالا و خدمات بپردازد همزمان حداقل 50% از درآمد مالی سال گذشته باشد که در اظهارنامه مالیاتی شرکت ذکر شده است.
  3. ساخت تجهیزات یا فرآیندسازی دانش بنیان حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی که شرکت قصد دارد با استفاده از آن به تولید کالا و خدمات بپردازد همزمان حداکثر سن شرکت 3 سال باشد و دارای حداقل 2 نیروی انسانی پاره وقت باشد.

کالاها و خدمات شرکتهای دانش بنیان باید دارای شرایط زیر باشد:

   1. در سطح فناوری : کالاها و خدمات باید در حوزه های فناوری بالا یا متوسط به بالا بوده و به دلیل پیچیدگی فنی به سختی قابل کپی برداری باشد.
   2. مرحله تولید :کالاهای ارائه شده باید در مرحله تولید بوده یا حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی با قابلیت بررسی فنی ساخته شده باشد و همچنین خدمات باید دارای اسناد فروش باشد.
   3. تسلط بر دانش فنی : شرکت باید دانش فنی طراحی کالا و خدمات و اجرای فرآیند تولید کالا و خدمات را کسب کرده باشد.

دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی مجازند با ایجاد و مشارکت در شرکتها ی دانش بنیان که حداکثر 49% سهام آن متعلق به دانشگاه ها و موسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی و مابقی سهام متعلق به اعضای هیات علمی و دانشجویان و سایر سهامداران با بخش خصوصی است به صورت دانش بنیان دربیایند. اگر سهام دانشگاه بیش از 50% باشد شرکت دولتی محسوب می شود.(شرکت دانش بنیان دولتی) و اگر سهام دانشگاه کم تر از 50 % باشد دانش بنیان خصوصی است.

شرکتهای دانش بنیان شرکتهایی هستند که پس از تولید خدمات (دانش بنیان) ، دانش و ارائه راه کار تولید آن می توانند از مزایا و تسهیلات قانونی برای مدت معین تا دانش بنیانتولید اصل استفاده کنند .

شرکتهای دانش بنیان شرکتهایی هستند که می توانند از طریق فروش فناوری (خدمات) حداقل درآمد را برای یک مدت کوتاه کسب نمایند دراین صورت می توانند شاخص های اختصاصی را از طریق این روش را برای اخذ تسهیلات و مزایا استفاده کنند.

درنظر داشته باشید درثبت شرکتهای دانش بنیان شرکتهای دولتی- موسسات و نهادهای عمومی وغیردولتی و نیز شرکتها و موسساتی که بیش از 50 % مالکیت آنها برای بخش دولتی می باشد نمی توانند در شرکتهای دانش بنیان قرارداد و از مزایا وحمایت های قانون دانش بنیان استفاده کنند .

برای ثبت شرکت دانش بنیان باید کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران و اعضای هیئت مدیره و رزومه شرکت و اطلاعات افراد درون سازمان مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که آیا شامل شرکت دانش بنیان می شوند یا خیر.

شرکتهایی که در پارک علم و فن آوری مستقر می باشند باز هم باید در مراحل ارزیابی قرارگیرند. حضور اعضای هیات علمی درشرکتها می تواند کمک شایانی برای ارزیابی شرکت دانش بنیان کند .

نکات مهم در ثبت شرکت دانش بنیان

  1. استفاده از حمایت های مربوطه منوط به استعلام دستگاه اجرا کننده حمایت از دبیرخانه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت براجرا و تأیید از سوی این دبیرخانه می باشد.
  2. درصورت تخلف و استفاده غیرمجاز از تسهیلات استفاده نکردن در راستای تولید فناوری مطابق مجازات های ماده 11 قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان برخوردار خواهد شد .
  3. در نظر داشته باشید به شرکتهای تأیید شده مجوز و یا گواهی خاصی اعطا نمی شود.

حمایتها و تسهیلات

 

معافیتهای پرداخت مالیات ، عوارض،  حقوق گمرکی،  سود بازرگانی ،عوارض صادراتی به مدت 15 سال وام های کم بهره و …

تسهیلات نظام وظیفه تخصصي براي افراد فعال در شرکت‌هاي دانش بنيان

خوشبختانه طی چند سال گذشته شرایط انجام خدمت وظیفه تخصصی برای افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان (مانند برگزیدگان المپیادها، برگزیدگان کنکور و …) فراهم شده و این افراد، پس از گذراندن دوره آموزش سربازی، الزامی به حضور تمام وقت در پادگان‌ها نداشته و با اجرای موفق یک پروژه تحقیقاتی مورد نیاز دستگاه‌های دفاعی و دولتی،و کار در شرکتهای دانش بنیان  میتوانند کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

تسهیلات بانکی با بهره کم

 واگذاری اراضی شهرکهای صنعتی

استقرار در کاربری مسکونی شهر تهران

تخفیف دوره های آموزسی برای شرکتهای دانش بنیان

حمایت از کالاهای ساخت داخل

و ….

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

70 Comments

 1. ذوالقدر دسامبر 31, 2016 در 11:52 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  آیا در حوزه نرم افزار میتوان شرکت دانش بنیان ثبت کرد ؟ اگر جواب مثبت است ، راهنمایی کنید لطفا

 2. نگهبان دسامبر 28, 2016 در 9:48 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام ممنون از این که جواب سوال قبلم رو با این سرعت دادین
  یه سوال دیگه داشتم از خدمتتون
  حمایت ها و تسهیلاتی که برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده در عالم واقع هم عملی میشه؟
  یعنی واقعا بعد از دانش بنیان شدن؛ شرکت ها میتونن از این حمایت ها استفاده کنن؟

 3. نگهبان دسامبر 27, 2016 در 11:33 ق.ظ - پاسخ دادن

  وجود یکسال سابقه ثبت برای شرکت های دانش بنیان نوپا یا شش ماه سلبقه بیمه اجباریه؟
  بدون وجود این موارد نمیشه شرکت دانش بنیان ثبت کرد؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 دسامبر 27, 2016 در 4:59 ب.ظ - پاسخ دادن

   خیر برای شرکت نوپا شرط بیمه وجود ندارد و چنانچه شرکتی یک روز از تاریخ ثبتش بگذره میتونه برای دانش بنیان شدن اقدام کنه

 4. نگهبان دسامبر 27, 2016 در 11:16 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  میخواستم بدونم اگر یه شرکتی فعالیت هاشو زودتر شروع کرده باشه اما بخاطر طولانی شدن روند مجوز گرفتن کمتر از یکسال سابقه ثبت داشته باشه آیا راهی وجود داره که برای شرکت دانش بنیان شدن نوپا اقدام کنه؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 دسامبر 27, 2016 در 4:58 ب.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و درود
   شرط نوپا بودن برای ثبت شرکت دانش بنیان حداکثر تا سه سال از تاریخ ثبت شرکت است، اگر بیشتر از سه سال از تاریخ ثبت شرکت بگذره دیگه نوپا محسوب نمیشه

 5. احسان دسامبر 10, 2016 در 8:48 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام یه سوال آیا محصول تولید شده توسط شرکت دانش بنیان نباید در کشور نمونه داشته باشد؟ اگر این محصول در اختیار یه کارخانه باشد اما ما به فرمول ساختش دست پیدا کرده باشیم چی ؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 دسامبر 11, 2016 در 3:53 ب.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و درود
   اگر محصول خارجی باشه و کسی در داخل ایران تولید نکرده باشه و یا توان تولید آن را نداشته باشه یا اگر از طریق مهندسی معکوس توانسته باشند تولید کنند مشکلی نیست و میشه تقآضای دانش بنیان شدن محصول را نمود مشروط به اینکه از لحاظ سطح فناوری مرحله تولید و دانش فنی بتونه نظر کارشنلس رو جلب کنه

 6. سعيد قوامى نوامبر 21, 2016 در 4:10 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. من ميخوام شركت دانش بنياني تاسيس كنم و BP من در دو زمينه دارو و اسانس اماده هست. ولي هنوز توليداتي نداشتم و هنوز شركتي ثبت نكردم. به عنوان قدم اول در ثبت شركتها بايد شركتي تحت چه عنواني ثبت بشه كه بعد براي دانش بنيان شدن با مشكل مواجه نشم. يا اينكه تحت هر عنواني و در هر زمينه اي باشه ايراد نداره فقط بايد از نظر كار گروه ارزيابي شركتهاي دانش بنيان تاييد بشه. ايا بعد از تاييد شدن همون شركت به عنوان دانش بنيان ميتونه تغيير ماهيت بده؟ با تشكر

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 نوامبر 24, 2016 در 11:54 ق.ظ - پاسخ دادن

   با سلام
   در ابتدا باید یک شرکتی بسته به فعالیت مورد نظر ثبت نمایید و سپس تقاضای دانش بنیان شدن نموده و محصول را در حد نمونه آزمایشگاهی ارایه نموده تا پس از بررسی های لازم توسط کارشناسان مربوطه مورد حمایت دانش بنیان قرار بگیرید
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید

 7. میرزایی نوامبر 21, 2016 در 1:11 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام.
  من یک ایده تجاری بسیار موفق و عالی دارم که در زمینه خدمات اینترنتی می باشد.
  نمونه خارجی هم ندارد.
  می خواستم ببینم می تونم با کمک شما این شرکت را به عنوان یک شرکت دانش بنیان ثبت کنم؟
  ممنون.

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 نوامبر 24, 2016 در 11:27 ق.ظ - پاسخ دادن

   با سلام
   ایده تجاری به شرط نو آوری و قابلیت اجرا مورد حمایت قانون قرار میگیرد
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید

 8. احمد رضایی نوامبر 18, 2016 در 11:36 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  ایا میشه شرکت دانش بنیانی مثل بقیه شرکت ها خرید و فروش بشود؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 نوامبر 24, 2016 در 11:28 ق.ظ - پاسخ دادن

   بله قابل نقل و انتقال میباشد

 9. حسین نوامبر 2, 2016 در 10:48 ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام.
  بنده دانشجوی دکترای مدیریت هستم و رزومه خوبی در بحث پژوهش دارم و چندین ساله مدرس دانشگاه بصورت حق التدریس هستم.
  سوال بنده اینه که آیا می شود در قالب موسسات دانش بنیان، برگزاری کنفرانس های داخلی غلمی پژوهشی برگزار کرد؟
  میشه کمی اصلاعات بدید که راهش چیه؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 نوامبر 3, 2016 در 1:18 ب.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و درود
   در مواردی یکی از شرایط ثبت شرکت دانش بنیان نیز میتواند وجود فردی باشد که عضو هیئت علمی باشد .اما باید خدمات شما دارای ویژگی های مورد نظر قانون باشد تا موردحمایت قرار بگیرد
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 10. محمد اکتبر 18, 2016 در 8:17 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  آیا حتما باید عضو هیئت علمی یا صاحب اختراع بود؟

  بنده دارای مدرک کارشناسی ارشد هستم

  طراحی کرده ایم که تولید ثروت می کند یعنی با تغییر در ساختار برخی سیستم ها با استفاده از فن آوری های نو باعث کاهش هزینه می شود که تولید ثروت به همراه دارد.

  نمیتوانیم از شرایط دانش بنیان استفاده کنیم؟

  با اینکه در زمینه انرژی های نو می باشد

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 اکتبر 23, 2016 در 11:35 ق.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و درود
   الزامی وجود ندارد . و با بررسی شرایط مورد نظر در مورد محصول شما قابلیت دانش بنیان شدن وجود دارد
   برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

ثبت ديدگاه