برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران

خانه » خدمات » ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران
ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران ۱۳۹۶-۹-۱۱ ۱۸:۰۵:۳۸ +۰۳:۳۰

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره ۰۹۱۲۹۳۷۹۸۶۵ خانم شمس تماس حاصل نمایید.

ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران

ثبت طرح صنعتی چیست؟

ثبت طرح های صنعتی، ثبت ایده و اختراعات به دست وکیل متخصص اداره مالکیت صنعتی در تهران و ایران توسط ثبت فردا به صورت تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

(ثبت طرح صنعتیطرح صنعتی (Design  Industria) نهادی حقوقی از مجموعه مالکیت فکری (Property intellectual) واقع در تهران
می باشد که طی آن فرد، شکل و فرم ظاهری محصولی را که طراحی کرده به ثبت می رساند . آنچه که در ثبت یک طرح اهمیت ویژه ای دارد ؛ اول نوآوری در فرم و دیگر کاربرد عملی آن است . به این معنی که ثبت طرح های انتزاعی غیرقابل مصرف ، حتی با وجود نو آوری هم امکان پذیر نمی باشد . نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آنچه که در پایگاه مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود فرم و شکل ظاهری و نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه است . به عنوان مثال یک دستگیره در ،اگر نوآوری در شکل ظاهری باشد قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی است اما اگر نوآوری در نحوه ی باز و بسته شدن دستگیره باشد این قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) نمی باشد (با رعایت دیگر شرایط قابل ثبت به عنوان اختراع (Paten )می باشد) .

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی)

همان گونه که در بالا گفته شد هر محصولی در صورت داشتن شرایط  ، قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) را دارد برای روشن تر شدن موضوع به چند دسته محصولاتی که بیشتر به این عنوان ثبت می شوند عنوان می گردد .

فرش – سرامیک- کاشی- دستگیره در- انواع بسته بندی و …

اگر بخواهیم به ساده ترین شکل توضیح دهیم، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول می باشد. به طور مثال یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن راحت بوده و همچنین دارای شکل ظاهری ریبایی باشد. برای مشاغل و کسب و کارها نیز طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، ارگونومی، تعمیر و نگهداری و … آن است. با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند. به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک تخت خواب اشاره می کند علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد، طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند. طرح صنعتی برای انواع متنوعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از مبلمان و لوازم برقی محصولات خانگی، اسباب بازی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری و لوازم دیجیتال، از طرح پارچه ها تا لوازم ورزشی را دربرمی گیرد. طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در ارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.

در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری (ثبت طرح صنعتی)، مصوب ۱۳۸۶، در تعریف طرح صنعتی، آمده است: “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.”

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی با شماره ۰۹۱۲۹۳۷۶۸۷۲ ، خانم پارسا تماس حاصل نمایید.

۴۲ ديدگاه

 1. محمد ملکی دی ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۷ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  باعرض سلام طراح بدنه ماشین و قطعات صنعتی هستم من خیلی طرح صنعتی انجام دادم و این طرح هار به کجا ببرم و به ثبت برسونم باتشکر

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دی ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۵ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 2. ساسان شهریاری آذر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۵:۵۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام
  خسته نباشید،من چگونه میتونم شرکت خدمات پرداخت الکترونیکی ثبت کنم، مانند *۳# یا *۷۳۳#
  مرسی

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آذر ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۴ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 3. سعید غفوریان آبان ۱۳, ۱۳۹۶ در ۵:۰۰ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام دستگاه صنعتی طراحی وساخته ام.که نمونه ایرانی ندارد.ولی مشابه خارجی دارد.که از نظر فیزکی تفاوت چشمگیری با هم دارنند.ضمن اینکه دستگاه خارجی هیدرولیک هست.ولی نمونه ایی که ما ساخته ایم پنوماتیک هست.اداره مالکیت فکری.میگن چون مشابه خارجی دارد قابل ثبت نیست.و میگن پنومات نواوری محسوب نمیشود.البته بعد از برسی های اداره ثبت اختراع تهران.جهت پیگری های بعدی ارجاع دادنند به پارک علم و فناوری.و پارک علم فناوری هم گفتن قابل ثبت نیست چون مشابه خارجی دارد..میخواستم سئوال کنم ازتون.که راهکاری دارد یا خیر..ممنونم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آبان ۱۴, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۶ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   خیر راهکاری وجود ندارد.

ثبت ديدگاه