برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com
Loading...
ثبت طرح صنعتی در تهران و ایران۱۳۹۸-۷-۲ ۱۰:۴۲:۰۶ +۰۳:۳۰

نصب اپلیکیشن ثبت فردا

دانلود اپلیکیشن ثبت فردادانلود اپلیکیشن ثبت فردا

خلاصه ای در مورد ثبت طرح صنعتی

در ابتدا برای روشن شدن موضوع کلیت مطالب درباره ثبت طرح صنعتی را به طور اجمالی مطرح و در ادامه، مطالب تکمیلی را برای بیشتر آشنا شدنمان با ثبت طرح صنعتی می آوریم. البته به دلیل اینکه هر کسی شرایط منحصر به فردی دارد، اگر بعد از خواندن این متن هنوز سوالی داشتید می توانید از کارشناسان موسسه ثبت ۳ مشورت بگیرید.

به دلیل گسترش تکنولوژی، بیشتر شدن رقابت شدید در بازار و مهمتر از همه استفاده شرکت ها از طرح و ایده های نو، اگر طرحی داشته باشیم که در شکل و فرم ظاهری یک محصول نوآوری داشته باشد، منطقی ترین کار ثبت سریع طرح است که جلوی هرگونه کپی برداری و سو استفاده از آن گرفته شود. برای این کار تنها کافیست اظهارنامه مشخصی که برای این کار ایجاد شده را پر کنیم و به همراه چند نمونه از شکل یا تصویر گرافیتی از طرحمان به مرجع ثبت تحویل دهیم و بعد از طی شدن مراحل و کارشناسی ها برای استعلام از نبود طرح، مدارک را کامل و هزینه ها را پرداخت کنیم. در آخر پس از گرفتن شماره ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی، سند تصدیق را از اداره ثبت طرح صنعتی دریافت می کنیم. بعد از آن دیگر خیالمان از کپی نشدن طرحمان راحت می شود.

تعریف طرح صنعتی

برای شروع بهتر است سری به قانون بزنیم تا ببینیم چگونه درباره طرح صنعتی سخن گفته است. در قانونی که سال ۱۳۸۶ تصویب شده، آمده است : “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط‌، رنگ ها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.” از این قانون دو نکته می توانیم برداشت کنیم.

 1. در طرح صنعتیمان هم باید یک نوآوری با ترکیب رنگ و خطوط وجود داشته باشد و هم حتما کاربرد عملی داشته باشد. به عبارت دیگر اگر طرحمان نوآوری داشته باشد ولی هیچ کاربرد عملی نداشته یا غیرقابل استفاده باشد نمی توان آن را به صورت طرح صنعتی ثبت کرد.
 2. تکته دوم این است که طرحمان حتما باید نوآوری ظاهری داشته باشد، اگر نوآوری ما فقط در کارکرد فنی یک دستگاه باشد آن را نمی توان به ثبت رساند. در یک مثال ساده اگر خودکاری طراحی کنیم که نوشتن را سریع تر می کند ولی در ظاهر با باقی خودکارها هیچ تفاوتی نداشته باشد نمی توانیم آن را به ثبت برسانیم.

تمام این حرفها به این معناست که قانون در طرح صنعتی فقط به جنبه های ظاهری و زیبایی شناختی توجه داشته است. درست است هر شرکتی هم که برای همسازی با بازار، سود بیشتر در قبال هزینه های کمتر و راحت شدن حمل و نقل به دنبال تغییرات محصولات یا حتی تولید محصول جدید بوده هم به فکر بحث زیبایی شناختی محصول است و هم دنبال کارایی بیشتربرای آن می گردد ولی در قانون بخش دوم دیده نشده است. پس از اگر می خواهیم طرحی را ثبت صنعتی کنیم باید به فکر تغییرات ظاهری آن باشیم و نه کارکرد بهتر.

دریافت جزییات لازم برای ثبت شرکت و سایر خدمات

مدارک مورد نیاز برای طرح صنعتی

 • مدارک هویتی متقاضی و طراح، برای اشخاص حقیقی، کپی های شناسنامه و کارت ملی که برابر اصل شده باشند، برای اشخاص حقوقی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات که به صورت خوانا نوشته شده اند.

 • اگر تقاضا توسط نماینده های قانونی صورت گرفته باشد، باید مدارک نمایندگی ارائه شود.

 • اگر طرح به صورت دو بعدی باشد باید یا پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی و یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه تهیه شود. این شکل های گرافیتی باید ابعادی حداکثر ۱۰*۲۰ سانتی متر داشته و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A۴ و با جوهر مشکی باشند. لازم به ذکر است که باید در هنگام تحویل اظهارنامه الکترونیکی طرح ها به صورت اسکن شده فرستاده شوند.

 • اگر طرح به صورت سه بعدی باشد باید مثل نمونه دو بعدی، پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی آن باشد یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح.

 • هنگامی که طرح سه بعدی باشد امکان دارد مرجع ثبت بخواهد همراه اظهارنامه ماکت سه بعدی آن نیز تحویل داده شود. ماکت باید حد اکثر ۲۰*۲۰*۲۰ سانتی متر، با وزن حداکثر ۲ کیلوگرم و از ماده ای با دوام و فاسد نشدنی باشد.

 • باید برای به تاخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در خواست کتبی به صورaت اaسکن شده و الصاق شده در پرونده الکترونیک داشته باشید.

 • اگر طراح نخواهد اسمش ذکر شود باید در خواست کتبی عدم ذکر اسم را به صورت اسکن شده و الصاق شده در پرونده الکترونیکی ارسال کند.
  رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهار نامه. در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح باشدمانند رسید مربوط به به پرداخت هزینه های اضافی نیزباید ارسال شود.

 • مدارک مربوط به حق تقدم باید همزمان با تسلیم اظهارنامه و یا حداکثر ۱۵ روز بعد از آن تاریخ ارسال شود.

ثبت طرح های صنعتی، ثبت ایده و اختراعات به دست وکیل متخصص اداره مالکیت صنعتی در تهران و ایران توسط ثبت فردا به صورت تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.

(ثبت طرح صنعتیطرح صنعتی (Design  Industria) نهادی حقوقی از مجموعه مالکیت فکری (Property intellectual) واقع در تهران
می باشد که طی آن فرد، شکل و فرم ظاهری محصولی را که طراحی کرده به ثبت می رساند . آنچه که در ثبت یک طرح اهمیت ویژه ای دارد ؛ اول نوآوری در فرم و دیگر کاربرد عملی آن است . به این معنی که ثبت طرح های انتزاعی غیرقابل مصرف ، حتی با وجود نو آوری هم امکان پذیر نمی باشد . نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که آنچه که در پایگاه مالکیت معنوی به عنوان طرح صنعتی ثبت می شود فرم و شکل ظاهری و نه کارکرد فنی یک سازه یا دستگاه است . به عنوان مثال یک دستگیره در ،اگر نوآوری در شکل ظاهری باشد قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی است اما اگر نوآوری در نحوه ی باز و بسته شدن دستگیره باشد این قابل ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) نمی باشد (با رعایت دیگر شرایط قابل ثبت به عنوان اختراع (Paten )می باشد) .

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی)

همان گونه که در بالا گفته شد هر محصولی در صورت داشتن شرایط  ، قابلیت ثبت به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) را دارد برای روشن تر شدن موضوع به چند دسته محصولاتی که بیشتر به این عنوان ثبت می شوند عنوان می گردد .

فرش – سرامیک- کاشی- دستگیره در- انواع بسته بندی و …

اگر بخواهیم به ساده ترین شکل توضیح دهیم، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در بیشتر مواقع در مورد شکل و ظاهر کلی یک محصول می باشد. به طور مثال یک تخت خواب زمانی یک طرح صنعتی خوب است که برای خوابیدن و استراحت کردن راحت بوده و همچنین دارای شکل ظاهری ریبایی باشد. برای مشاغل و کسب و کارها نیز طراحی یک محصول بطور کلی به معنی توسعه ویژگیهای زیبائی شناختی و عملکردی محصول با توجه به مسائلی چون باب بازار بودن محصول، هزینه تولید یا سهولت حمل و نقل، انبارداری، ارگونومی، تعمیر و نگهداری و … آن است. با این حال، از دیدگاه قانون مالکیت معنوی، یک طرح صنعتی فقط به جوانب زیبائی شناختی و تزئینی یک محصول اشاره می کند. به عبارت دیگر، طرح صنعتی فقط به ظاهر یک تخت خواب اشاره می کند علیرغم اینکه طرح محصول ممکن است ویژگیهای فنی یا عملکردی داشته باشد، طرحهای صنعتی بعنوان یکی از مقوله های قانون مالکیت معنوی، فقط به ماهیت زیبائی شناختی یک محصول تمام شده اشاره دارد که از ابعاد فنی یا عملکردی آن جدا هستند. طرح صنعتی برای انواع متنوعی از محصولات صنعتی، پوشاک و صنایع دستی، از مبلمان و لوازم برقی محصولات خانگی، اسباب بازی گرفته تا اتومبیل و سازه های معماری و لوازم دیجیتال، از طرح پارچه ها تا لوازم ورزشی را دربرمی گیرد. طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) در ارتباط با بسته بندی، ظروف و ظاهر محصولات نیز اهمیت دارد.

در قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری (ثبت طرح صنعتی)، مصوب ۱۳۸۶، در تعریف طرح صنعتی، آمده است: “هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه‌بعدی با خطوط‌، رنگها و یا بدون آن‌، به‌گونه‌ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی) است‌. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی‌باشد.”

تفاوت طرح صنعتی با اختراع

با مطالبی که در بالا توضیح دادیم شاید راحت بتوانیم تفاوت ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع را بیان کنیم. بر خلاف طرح صنعتی که قانون فقط به دنبال بحث های زیبایی شناختی آن بوده، در ثبت اختراع قانون بیشتر به دنبال کارایی بهتر است. به عبارت دیگر اگر بخواهیم وسیله ای بسازیم و آن را ثبت اختراع کنیم باید نو آوری های خود را بیشتر صرف بالابردن کارایی و بهره وری دستگاه کنیم. به طور مثال هنگامی که می خواهیم یک جاروبرقی جدید به ثبت برسانیم، اگر به دنبال ثبت طرح صنعتی باشیم باید به فکر نو آوری هایی در زمینه شکل و ظاهر جاروبرقی و زیباتر شدنش باشیم، ولی اگر بخواهیم آن را ثبت اختراع کنیم باید روی قدرت مکش، کم شدن مصرف و بزرگتر شدن کیسه داخل آن تمرکز داشته باشیم. پس اگر می خواهیم طرحی را ثبت اختراع کنیم باید به فکر کارکرد بهتر آن باشیم و نه تغییرات ظاهری.

برای شناختن بیشتر طرح صنعتی ویدئو زیر را ببینید

تعدادی از تندیس ها و تقدیر ها

گواهینامه های بین المللی اخذ شده

دریافت خبرنامه


آخرین مقالات

بلاگ ما
 • ثبت برند تجاری در ایران

ثبت برند تجاری در ایران

اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۸|

برند تجاری چیست ثبت برند تجاری در ایران : طبق تعریف انجمن بازاریابی امریکا، برند یک نام، عبارت، طرح، نماد یا هر عنصر دیگری است که مشخص‌کننده خدمات یا

با تصویب مجلس کلیه معاملات اموال غیرمنقول باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود

شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۷|

نمایندگان مجلس در جلسه امروز خود ماده‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن کلیه معاملات راجع به اموال غیرمنقول باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود. به گزارش خبرنگار

Load More Posts

مشاوران ما

مشاوران ثبت فردا

خانم آذر

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

۰۹۱۲۹۲۸۴۱۶۴

خانم پارسا

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

۰۹۱۲۹۳۷۶۸۷۲

خانم  طلائی

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

۰۹۱۲۹۲۸۵۸۶۱

مشاوران ثبت فردا

خانم آذر

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

خانم پارسا

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

خانم  طلائی

کارشناس ارشد حقوق با ۱۰ سال سابقه کار در زمینه امور ثبتی

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star

۶۳ Comments

 1. Avatar
  امین شفیعی بهمن ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۸ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید
  من یک طرح در مورد میز عسلی ها و میزجلو مبلی دارم که تو کشور های خارجی ساخته میشه من میتونم درستش کنم بعدطرح رو تو ایران ثبت کنم؟. بخوام بسازم و طرح رو بفروشم باید حتما ثبتش کنم آیا؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اسفند ۱, ۱۳۹۷ در ۴:۰۷ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که خود طرح شما و یا مشابه آن در اداره علائم تجاری ثبت نشده باشد ، می توانید طرح را ثبت نمایید.
   بهتر است طرح را ثبت نمایید.

 2. Avatar
  saeed آذر ۱۳, ۱۳۹۷ در ۲:۴۵ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  سلام لطفا مطلب برای ثبت اختراع

 3. Avatar
  Hamedrahmanpoor آذر ۱, ۱۳۹۷ در ۹:۲۰ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  سلام من یه دستگاهی همراه ساختم در حال حاضر برای موتور سیکلته ولی ارتقا میدمش جوریه ک از خود دستگاه لاستیک هارو باد میزنی ایا ثبت میشه

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آذر ۷, ۱۳۹۷ در ۲:۳۸ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   با توجه به نوع محصول می توانید در قالب طرح صنعتی و یا اختراع ، ثبت نمایید.

  • Avatar
   هاشمی دی ۲۰, ۱۳۹۸ در ۹:۱۰ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر من یک گلدان پلاستیکی ثبت کردم کسی از رو گلدان من تولید کرده و به بازار داده من نمیتونم پیداش کنم میتونم از فروشگاهی که گلدان رو میفروش شکایت کنم

   • مشاور حقوقی
    مشاور حقوقی دی ۲۴, ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۲ قبل از ظهر- پاسخ دادن

    سلام
    بله می توانید از این فروشگاه شکایت نمایید.

ثبت ديدگاه