برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

خانه » قوانین » بیشتر بدانیم » وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

سوال

آیا وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی) مبنی بر واگذاری یک ملک به فرزند با این شرط که اجاره آن ملک تا زمان حیات پدر متعلق به پدر است در صورت وجود تنها یک شاهد که وی نیز از نزدیکان فرزند مدعی است، وجاهت دارد؟ آیا سایر وراث (با توجه به فوت پدر) میتوانند اقدامی نمایند؟ چون با توجه به شواهد موجود (عدم بیان چنین موضوعی از سوی پدر، اقدام پدر برای فروش آن ملک و دادن قول آن ملک به یکی از فرزندان در حضور چند شاهد و نیز ناراحت بودن پدر از فرزند مدعی) این دست نویس بشدت مورد تردید ماست. روال قانون در این گونه مسایل چیست؟

پاسخ :با سلام در این خصوص این نوشته می تواند نوعی عقد صلح باشد و به موجب قانون ثبت عقد صلح باید رسمی باشد . واگر نوشته ای غیر رسمی باشد اول باید اصالت وصحت آن به اثبات برسد و در آن صورت می تواند به استناد آن مدعی گردد و مالک مالی شود که بوی داده شده است. از این گذشته هر کسی می تواند اموال خود را به هر شخصی با سند رسمی یا عادی انتقال دهد خواه پسرش یا دیگری. فقط با توجه به غیر رسمی بودن سند دارنده باید صحت آن و وقوع عقد را ثابت کند . و باید به طرفیت ورثه طرح دعوی کند تا بتواند مالک شود. و اینکه پدر وقوع معامله را اعلام نکرده دلیل بر بی اعتباری آن محسوب نمی شود . و شما باید اصالت آن نوشته را زیر سوال ببرید.به هر حال شما بر اساس مقررات ارث تقاضا سهم الارث کنید تا فرد مذکر واکنش نشان دهد ودر آن صورت تقاضای ابطال کنید به لحاظاینکه عقد صلح و یا هبه بایدرسمی باشد. به هر حال مشورت با یک وکیل با رویت آن نوشته توصیه می شود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T09:38:05+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

54 Comments

 1. سمیرا ژانویه 8, 2019 در 6:04 ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام وخسته نباشید
  من ۴برادر و یک خواهر ناتنی دارم پدرم دوماه پیش فوت کرد ماشین پدرم که سی میلیون تومن میارزید با قیمت ۱۶تومن بمن دادن که ده تومنشو واریز کردم بقیش روهم طی چند ماه باید واریز کنم خانوادم یه کاغذ عادی نوشتن وامضا وانگشت زدن که ماشینو بمن بدن حالا پشیمون شدن ایا اون کاغذ ارزش قانونی داره یانه واینکه چجوری میتونم ماشینو بنامم بزنم چه مراحلی رو باید طی کنم وکجا برم
  ممنون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:38 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بستگی به ماهیت سند عادی موصوف دارد و اینکه گواهی انحصار وراثت صادر شده و امکان انتقال قانونی وجود داشته باشد، در هر حال سند مذکور اگر بیع باشد اعتبار قانونی دارد.

 2. مجتبی ژانویه 6, 2019 در 9:53 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام اگر برگه ای اورده شود و با شاهدی وامضای املاکی مبنی بر اینکه اگر در صورت تخلیه نکردن مستاجر در زمان اتمام قرارداد وسایل اثاثیه مستاجر با امضا گرفتن از پدر (مرد) مستاجر و پدر ( زن ) مستاجر وادرس نوشتن ملکشون وکدملی وشماره موبایل در صورت تخلیه نکردن به هردلیلی و صادر شدن حکم تخلیه میتوان با استفاده ازاین برگه به قاضی اثاثیه رو به پدر ( زن ومرد ) مستاجر انتقال داد یا خیر این برگه از نظر قانونی مورد قبول نیست ؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:37 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورت صدور حکم تخلیه می توان برای تحویل اثاثیه و یا وسایل امینی منصوب و وسایل را تحویل ایشان نمود.

 3. قوی بنیه دسامبر 23, 2018 در 12:38 ب.ظ - پاسخ دادن

  باسلام مورخه97/6/1معامله ای انجام دادیم که بنده فروشنده خودرو بودم وشرایطی ماشین روفروختم خریدارمبلغی رانقدا ومابقی را طی سه فقره سفته تاهفتادروز قرارشدکه پرداخت کند الان یک ماه ونیم است که بهانه میاره وامروز وفردا میکنه ماشین نه تعویض پلاک شده نه سند خورده من میتونم اعلام سرقت کنم تا ماشین توقیف بشه لطفا راهنمایی کنید ممنون وسپاسگزارم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 4:47 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   با توجه به اینکه خود شما اقرار به بیع دارید می توانید از حق فسخ خود استفاده نمایید و یا نسبت به مطالبه ی مبلغ مانده از محل سفته ها اقدام شود.

 4. M31 دسامبر 20, 2018 در 3:06 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام پدر شوهرم قسمتی از حیاط و با یه سند دستنویس به اسم شوهرم کرده یعنی نوشته فروختم و گفته از سمت راست حیاط حیاط خودشه فقط ننوشته چند متر فروخته چند متر برای خودشه این سند چجوری ثبتی کنیم از خودشم کع میپرسیم میگه تا اینحاست یه قسمتی از حیاط و نشون میده ولی تو دستنوشته نیست این دستنوشته چقدر معتبره چجوری ثبتش کنیم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 4:56 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما می توانید از شورای حل اختلاف تقاضای تامین دلیل با جلب نظر کارشناس نمایید و کارشناس متراژ زمین را مشخص نماید ولی به هرحال باید موضوع و میزان مبیع (زمین خریداری شده) مشخص باشد.

 5. رضا دسامبر 16, 2018 در 9:55 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام در مورد یک خانه روستا و دو تیکه زمین سوال داشتم اینکه یک توافق نامه بین ۸عموهای من انجام شده و پدربزرگم هم زنده نیست که سه دنگ خانه و یک قطعه زمین برای ۴عموها و سه دنگ خانه دیگه و یک قطعه زمین دیگر بین ۴نفر عموهای دیگر من انجام شده که در این توافق همه برادرها امضا کرده اند و پدر من این زمین رو از ۴برادر خریده است آیا لازم هست که از همه برادر ها امضا گرفت و یا انکه فقط از این ۴نفر کافیه لازم است این رو بگم در توافق که اول گفتم همه برادر ها امضا کرده اند. *فقط خواستم سوال کنم که آیا ۴امضا برای خرید از این ۴برادر کافی است.*
  لطفا راهنمایی کنید.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 19, 2018 در 11:43 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   با مبایعه نامه ای که از چهار برادر پدرتان به عنوان مالک دارید، نیاز به امضای مجدد نیست.

 6. زهرا دسامبر 15, 2018 در 10:47 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.خسته نباشید.من یک برگه دست نویس دارم ک در آن اتومبیل همسرم به من فروخته شده و ایشان مبلغی را دریافت کرده اند.پدر،مادر و خواهر ایشان هم به عنوان شاهد برگه را امضا کردند در حال حاضر می توانم خودم اتومبیل را بفروشم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 18, 2018 در 3:59 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که موضوع انتقال خودروی مذکور به نام شما باشد و درواقع بیعی صورت گرفته موردی ندارد.

 7. علیرضا دسامبر 2, 2018 در 12:44 ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام سوال بنده راجب اینه که برادرم به مدت۱۵ ساله زمین های کشاورزی پدریمونو کاشت میکنه بدون اینکه اجاره یا حق زمینی به من یا بقیه داداشام بپردازه آیا میشود ازش شکایت کنم بابت اینکه هیچگونه هزینه ویا اجاره ای تو این مدت به من نداده؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 5, 2018 در 9:59 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله، در صورتی که توافقی در بین نباشد با مراجعه به مراجع صالح قضائی تقاضای اجرت المثل ایام تصرف نسبت به سهم الارث خود نمایید.

ثبت ديدگاه