برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

خانه » قوانین » بیشتر بدانیم » وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

سوال

آیا وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی) مبنی بر واگذاری یک ملک به فرزند با این شرط که اجاره آن ملک تا زمان حیات پدر متعلق به پدر است در صورت وجود تنها یک شاهد که وی نیز از نزدیکان فرزند مدعی است، وجاهت دارد؟ آیا سایر وراث (با توجه به فوت پدر) میتوانند اقدامی نمایند؟ چون با توجه به شواهد موجود (عدم بیان چنین موضوعی از سوی پدر، اقدام پدر برای فروش آن ملک و دادن قول آن ملک به یکی از فرزندان در حضور چند شاهد و نیز ناراحت بودن پدر از فرزند مدعی) این دست نویس بشدت مورد تردید ماست. روال قانون در این گونه مسایل چیست؟

پاسخ :با سلام در این خصوص این نوشته می تواند نوعی عقد صلح باشد و به موجب قانون ثبت عقد صلح باید رسمی باشد . واگر نوشته ای غیر رسمی باشد اول باید اصالت وصحت آن به اثبات برسد و در آن صورت می تواند به استناد آن مدعی گردد و مالک مالی شود که بوی داده شده است. از این گذشته هر کسی می تواند اموال خود را به هر شخصی با سند رسمی یا عادی انتقال دهد خواه پسرش یا دیگری. فقط با توجه به غیر رسمی بودن سند دارنده باید صحت آن و وقوع عقد را ثابت کند . و باید به طرفیت ورثه طرح دعوی کند تا بتواند مالک شود. و اینکه پدر وقوع معامله را اعلام نکرده دلیل بر بی اعتباری آن محسوب نمی شود . و شما باید اصالت آن نوشته را زیر سوال ببرید.به هر حال شما بر اساس مقررات ارث تقاضا سهم الارث کنید تا فرد مذکر واکنش نشان دهد ودر آن صورت تقاضای ابطال کنید به لحاظاینکه عقد صلح و یا هبه بایدرسمی باشد. به هر حال مشورت با یک وکیل با رویت آن نوشته توصیه می شود.

2016-05-10T15:23:37+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

22 Comments

 1. درویشی ژوئن 27, 2018 در 12:32 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.
  پدر بزرگ پدری من سال۸۱ مبلغ ده میلیون تومن از پدر من دریافت کرده و یه دست نوشته مبنی بر اینکه یه واحد مسکونی در صحت و سلامت در اضای دریافت این مبلغ ب پدر من واگذار کرده.این سند دستنویس الان دست پدرمه ک امضا و اثر انگشت پدربزرگ.پدرم و عمو ب عنوان شاهد دراون وجود داره.
  حالا باگذشت زمان پدربزرگ یک همسر دیگه اختیار کرده و بدون اینکه پدر من متوجه بشه این واحد مسکونی رو در سال۸۴ ب این خانوم با سند رسمی(که بعد مرگ مال این خانوم میشه) بخشیده.
  حالا از ما شکایت کردن ک مارو از اینجا بیرون کنن و پدر بزرگم ب دلیل کهولت سن یا…
  میگه من این سند رو ب اونا ندادم یا میگه اونا ب من پولی ندادن و سندو جعل کردن و باید خونه زنمو بدن.
  اگه میشه مارو راهنمایی کنین تا حدودی متوجه بشیم چی در انتظارمونه.
  شوهر عمه و عموی‌پدرم هم گفتن شهادت میدن ک یقین دارن معامله صورت گرفته(عینی نیستن)
  ممنون.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 3:09 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که سند عادی دال بر بیع وجود دارد بدوا از طریق مراجع قضائی، اثبات مالکیت نمایید سپس جهت ابطال سند دوم اقدام شود.
   حتی المقدور از طریق وکیل دادگستری اقدام نمایید.

ثبت ديدگاه