برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

///وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی)

سوال

آیا وجود یک سند عادی (دستنویس روی کاغذ معمولی) مبنی بر واگذاری یک ملک به فرزند با این شرط که اجاره آن ملک تا زمان حیات پدر متعلق به پدر است در صورت وجود تنها یک شاهد که وی نیز از نزدیکان فرزند مدعی است، وجاهت دارد؟ آیا سایر وراث (با توجه به فوت پدر) میتوانند اقدامی نمایند؟ چون با توجه به شواهد موجود (عدم بیان چنین موضوعی از سوی پدر، اقدام پدر برای فروش آن ملک و دادن قول آن ملک به یکی از فرزندان در حضور چند شاهد و نیز ناراحت بودن پدر از فرزند مدعی) این دست نویس بشدت مورد تردید ماست. روال قانون در این گونه مسایل چیست؟

پاسخ :با سلام در این خصوص این نوشته می تواند نوعی عقد صلح باشد و به موجب قانون ثبت عقد صلح باید رسمی باشد . واگر نوشته ای غیر رسمی باشد اول باید اصالت وصحت آن به اثبات برسد و در آن صورت می تواند به استناد آن مدعی گردد و مالک مالی شود که بوی داده شده است. از این گذشته هر کسی می تواند اموال خود را به هر شخصی با سند رسمی یا عادی انتقال دهد خواه پسرش یا دیگری. فقط با توجه به غیر رسمی بودن سند دارنده باید صحت آن و وقوع عقد را ثابت کند . و باید به طرفیت ورثه طرح دعوی کند تا بتواند مالک شود. و اینکه پدر وقوع معامله را اعلام نکرده دلیل بر بی اعتباری آن محسوب نمی شود . و شما باید اصالت آن نوشته را زیر سوال ببرید.به هر حال شما بر اساس مقررات ارث تقاضا سهم الارث کنید تا فرد مذکر واکنش نشان دهد ودر آن صورت تقاضای ابطال کنید به لحاظاینکه عقد صلح و یا هبه بایدرسمی باشد. به هر حال مشورت با یک وکیل با رویت آن نوشته توصیه می شود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T09:38:05+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

54 Comments

 1. محمدمتحد نوامبر 23, 2018 در 4:45 ب.ظ - پاسخ دادن

  سال۸۱قراردادمبایعه نامه روی کاغذمعمولی باامضای شهود به من واگذارشدبرادرم بدون اطلاع منزل رابنام خودش زدوسندگرفته حال ازدادگاه خلع یدمن راخواهان شده آیابامبایعه نامه معمولی چطورازحقم دفاع کنم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 27, 2018 در 11:34 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   طرح شکایت کیفری مبنی بر انتقال مال غیر داشته باشید، و در دادگاه حقوقی تقاضای صدور قرار اناطه تا تعیین تکلیف موضوع جرم داشته باشید.

 2. علی رضا نوامبر 12, 2018 در 9:26 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام . ما چندتا داداشیم که پدرمون فوت شده و خونمون رو به عنوان ارث دادیم یکی از داداشام و زیرشم امضا کردیم حالا بعد از چند سال که میخوایم مغازه رو تقسیم کنیم میبینیم اون برگه که گفتیم داداشم خونه رو ببره توش علاوه بر این ؛ نوشته شده که مغازه هم برا یکی دیگه از داداشام !!! زیرشم که امضا همه هست ، به عبارتی تو حد فاصل بین واگذاری خونه و امضا ها یه مطلب تحت عنوان واگذاری مغازه آورده شده با همون دست خط ، حالا ما باید چیکار کنیم ؟ با تشکر

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 27, 2018 در 11:19 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما ادعای جعل مطرح نمایید و احراز تقدم و تاخر نوشته را از کارشناس مرتبط در امور تشخیص خط بخواهید ، همچنین شهادت بعض ورثه می تواند اثبات کننده ی جعل باشد.

 3. ستاره نوامبر 5, 2018 در 10:01 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.همسر بنده زمینی از پدرش تحت عنوان فروش نامه گرفته که دو نفر از برادرها و یه خواهر وداماد به عنوان شاهد این خرید و فروش امضا کردند.زمین سند رسمی ندارد و ملک موروثی است.این فروش نامه به امضا و مهر دهیاری محل رسیده .آیا بندهدبه عنوان مهریه میتونم این زمین بگیرم؟فروش نامه ارزش قانونی داره؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 27, 2018 در 11:02 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که مالکیت همسر شما مستقر شده باشد امکان توقیف آن میسر است.

 4. ارمان اکتبر 31, 2018 در 3:02 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام پدر ومادر من چند سال پیشکه در قید حیات بودند خانه خود را برای من سند کردند باسند معمولی و پدر مادر ومن کسی که سند را نوشت ان سند را امضا کردند با اثر انگشت ایا الان که پدر ومادرم در قید حیات نیستند سن ارزش دارد
  برای اینکه یک سند دسنویس ومعمولی را به ثبت قانونی رساند باید چه کار هیی انجام داد

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 4, 2018 در 12:52 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله ارزش دارد، در چه قالبی به شما واگذار شده است؟ ضمن انحصار وراثت می توانید تنفیذ آن را از دادگاه بخواهید.

 5. محمد چگینی اکتبر 22, 2018 در 2:58 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید.من از خواهر و برادر هام چند قطعه زمین کشاورزی که ورثه ای هست تو گرفتم با امضا و اثر انگشت و شاهد وامضای شورای روستا میخوام اینو تبدیل به اصل کنم باید چه کار کنم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اکتبر 29, 2018 در 11:58 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   منظور از گرفتن به احتمال قوی بیع باشد، در این صورت ضمن اخذ وکالتنامه از همه ی ورثه (خواهران و برادران) اقدام به انتقال سند به نام خود نمایید.

 6. مهدی اکتبر 16, 2018 در 11:16 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من در ساختمانی آپارتمان ۱۲ واحدی که مدیر پیمان آن بوده ام و دو شریک داشته است با یکی از شرکا که دائی بنده نیز میباشد در پرداخت هزینه ساخت مبلغ حدودا ۲۰۰ میلیون را خودم هزینه کرده ام و چون و دائی حدودا ۳۰۰ میلیون و بار هاگفته بود که هرچقدر سود کردیم به نسبت سهم بهره میبریم حالا که کار تمام شده است مدعی شده است که شما شریک نیستید با توجه به اینکه ۲۰ درصد پول خرید زمین را هم من دادهام

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اکتبر 20, 2018 در 3:31 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که سندی وجود داشته باشد دال بر مشارکت شما ، شما شریک محسوب می شوید ، در غیر اینصورت می بایست از طریق شاهد شراکت خود را اثبات نمایید والا فقط حق مطالبه هزینه های انجام گرفته را خواهید داشت.

 7. پویا سپتامبر 1, 2018 در 12:28 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام بنده ماشینی رو از شهرستان خریدم و قولنامه دستی نوشتیم یک شاهد از من و یک شاهد از ایشان است ولی متاسفانه قیمت ماشین و نوع پرداخت راذکر نکردیم و بنده کل پول را دادم وماشین را گرفتم حالا فروشنده میگوید قیمت ماشین ده میلیون بیشتر است و باید برای سند زدن بدهی چون قیمتی در قولنامه نیست. چکار باید کرد

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی سپتامبر 13, 2018 در 11:04 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   با مراجعه به مراجع قضایی دادخواست الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی را مطرح نمایید.

 8. لیندا آگوست 26, 2018 در 4:06 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام و وقت بخیر
  مادرم یه سند زمین به اسم خودش در شهرستان داره. فکرمیکنم زمین زراعی هم باشه . اما دست نویس هست و ثبت محضری نشده . ما برای رسمی کردن این سند ،چه اقداماتی لازم هست انجام بدیم؟
  با تشکر

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی سپتامبر 6, 2018 در 8:28 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   آیا منظور از سند دست نویس قرارداد بیع می باشد؟ یا صلح و یا غیره
   برای تنظیم سند رسمی باید دقیقا نوع قرارداد مشخص شود ، چنانچه هنوز سند رسمی اخذ نشده است می توان با مراجعه به اداره ثبت اسناد محل ملک اقدامات مقتضی را انجام داد.

 9. Parsa آگوست 2, 2018 در 5:00 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام .یکماهی هست که بدنبال یک خانه با مبلغ ۱۰۸میلیون هستیم و با کسی که به اصطلاح وکالت نامه از صاحب خونه اصلی داشت دراملاک قولنامه دستی نوشتیم و دومیلیون نزد بنگاه بیعانه دادیم الان بعد یه ماه دوندگی فروشنده اصلی اومده و میگه نمیفروشم به دلایل الکی و اون اقایی هم که باهاش قولنامه نوشتیم فهمیدیم که وکالت نامه رسمی از صاحبخانه نداره.بنگاه هم خواستار کمیسیون از دو طرف معامله به ثمر نرسیده هست
  راهنمایی بفرمایید ما باید چکار کنیم ایا حقی داریم که شکایت کنیم از کدوم یک ازین سه نفر؟
  صاحبخانه اصلی بخاطر زیرحرف زدن
  فرد دارای وکالت نامه الکی
  بنگاه املاک بابت کمیسیون معامله به ثمرنرسیده

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 19, 2018 در 9:04 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما می توانید علیه شخصی که خود را صاحب ملک معرفی نموده با عنوان مجرمانه فروش مال غیر طرح شکایت کیفری نمایید همچنین با توجه به اینکه بنگاه مسئول بررسی صحت اسناد طرفین است می توانید از اتحادیه صنف املاک پیگیری و طرح شکایت نمایید.

 10. درویشی ژوئن 27, 2018 در 12:32 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.
  پدر بزرگ پدری من سال۸۱ مبلغ ده میلیون تومن از پدر من دریافت کرده و یه دست نوشته مبنی بر اینکه یه واحد مسکونی در صحت و سلامت در اضای دریافت این مبلغ ب پدر من واگذار کرده.این سند دستنویس الان دست پدرمه ک امضا و اثر انگشت پدربزرگ.پدرم و عمو ب عنوان شاهد دراون وجود داره.
  حالا باگذشت زمان پدربزرگ یک همسر دیگه اختیار کرده و بدون اینکه پدر من متوجه بشه این واحد مسکونی رو در سال۸۴ ب این خانوم با سند رسمی(که بعد مرگ مال این خانوم میشه) بخشیده.
  حالا از ما شکایت کردن ک مارو از اینجا بیرون کنن و پدر بزرگم ب دلیل کهولت سن یا…
  میگه من این سند رو ب اونا ندادم یا میگه اونا ب من پولی ندادن و سندو جعل کردن و باید خونه زنمو بدن.
  اگه میشه مارو راهنمایی کنین تا حدودی متوجه بشیم چی در انتظارمونه.
  شوهر عمه و عموی‌پدرم هم گفتن شهادت میدن ک یقین دارن معامله صورت گرفته(عینی نیستن)
  ممنون.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 3:09 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که سند عادی دال بر بیع وجود دارد بدوا از طریق مراجع قضائی، اثبات مالکیت نمایید سپس جهت ابطال سند دوم اقدام شود.
   حتی المقدور از طریق وکیل دادگستری اقدام نمایید.

ثبت ديدگاه