برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

10 نکته از قانون تجارت (2)

خانه » قوانین » بیشتر بدانیم » 10 نکته از قانون تجارت (2)

10 نکته از قانون تجارت (2)

11-در شرکت مختلط سهامی شرکت زمانی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه شرکت تعهد و لااقل یک سوم آن پرداخت شده باشد.

12-آثار شخصیت حقوقی شرکت‌های تجاری:داشتن اقامتگاه+وجود تابعیت برای شرکت+تفکیک دارایی شرکت از شرکاء+ تفاوت نحوهی ادارهی شرکت و تصمیم گیری

13-اساسنامه شرکت طبق ماده 8 ل.ا.ق.ت در حکم قانون اداره شرکت است و وجود آن در شرکت‌های سهامی الزامی است.

14-در خصوص نحوهی انتقال سهام اساسنامه نمی تواند بر خلاف این مقررات قانونی،قیدی در نظر گیرد.ثبت انتقال سهام با نام در دفتر سهام شرکت الزامی است.به علاوه در شرکت سهامی عام،نقل و انتقال سهام نمی تواند منوط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی باشد.

15-محدود کردن اختیارات مدیران در اساسنامه یا به موجب تصمیم مجامع عمومی فقط در روابط بین مدیران وصاحبان سهام معتبر است و در مقابل اشخاص ثالث باطل و کان لم یکن می‌باشد.این خصوصیت ویژه مدیران شرکت‌های سهامی است.

16-مقررات اساسنامه و تصمیمات مجامع عمومی نمی تواند به هیچ وجه حق صاحبان سهام را در مورد اقامه دعوی مسئولیت علیه مدیران شرکت محدود کند و شرط رفع مسئولیت از مدیران یا تحدید مسئولیت مدیران نافذ نمی باشد.

17-پس از تصدیق پذیره نویسی،موسسین اقدام به دعوت مجمع عمومی مؤسسین می‌نمایند و در صورت امتناع مؤسسین،الزام آنها به دعوت و تشکیل مجمع مؤسس امکان‌پذیر نیست.البته چنانچه امتناع آنها از دعوت مجمع و به تبع آن عدم تشکیل شرکت موجب ورود زیان به پذیره‌نویسان شود، متضامناً مسؤول جبران خسارت‌اند.

18-مجمع عمومی موسس پس از تشکیل،طرح اساسنامه را تصویب نموده و اولین مدیران و بازرسان را انتخاب می‌کنند و مدیران و بازرسان باید کتباً قبول سمت نمایند.چنانچه قبل از تشکیل شرکت،موسسین معامله ای انجام داده باشند و شرکت آن را نپذیرد،موسسین مسؤول خواهند بود.

19-نصاب اعضای مجمع عمومی موسس:حضور دارندگان حداقل نصف سرمایه در مرتبه اول و در مرتبه دوم حضور دارندگان حداقل یک سوم سرمایه

20-نصاب تصمیم گیری:تصمیمات با اکثریت دو سوم آراء حاضر در جلسه مجمع،رسمیت خواهد داشت.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T09:31:03+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

ثبت ديدگاه