برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

الزام به تنظیم و تفکیک

الزام به تنظیم و تفکیک

 سوال 

الف مالک یک دستگاه اپارتمان سه طبقه یک واحدی می باشد. ولی به جهت عدم تفکیک واحدها موفق به اخذ سند تفکیکی برای هر واحد خویش نشده است.
یک واحد معین خویش را همراه با وام ملک به ب منتقل می نماید.( لازم به ذکر است که وام بر کل ملک بوده است ) و 15میلیون تومان از ثمن معامله باقی میماند که در مبایعه نامه نیز قید میشود و طرفین یک تاریخ مشخص جهت حضور در دفتر اسناد رسمی جهت تنظیم سند و انتقال واحد مورد معامله تعیین می نمایند و در ازای هر روز تاخیر در تنظیم سند رسمی مبلغ صد هزار تومان خسارت تعیین میگردد.

مالک ( فروشنده ) به جهت مشکلات مالی در تاریخ مقرر در دفتر اسناد رسمی حاضر نمی گردد و از خریدار طلب الباقی ثمن را می نماید.و از طرفی بدلیل اینکه خریدار نیز جهت معرفی ضامن به بانک مراجعه ننموده است و مبلغ وام افزایش یافته است ( وام در استراحت بوده است و به جهت عدم معرفی ضامن مبلغ وام افزایش یافته است ) ,فروشنده مدعیست خریدار باعث تاخیر در انجام تعهدات قراردادی خویش و اتمام کارو اخذ سند تفکیکی واحدها شده است.

خریدار جهت اخذ و تنظیم سند رسمی انتقال واحد مورد خریداری خویش و با لحاظ اینکه مالک ملک , سند تفکیکی اپارتمان مورد انتقال را ندارد چه اقدام قانونی می تواند انجام بدهد.
☑️فروشنده دارای چه حقوق قانونی میباشد.

جمع بندی هیات نظارت

درجهت مطالبه وجه التزام تعیین شده در قرارداد گواهی عدم حضور ضروری است ولذا خریدارباید گواهی عدم حضور را از دفترخانه اسناد رسمی اخذ نماید تا بتواند خسارت تاخیر در انجام تعهد را مطالبه نماید.

برای گرفتن سند رسمی درصورت داشتن وکالت از فروشنده میتواند از طریق اداره ثبت نسبت به تفکیک و افراز و سند اقدام نماید در فرض سوال که وکالتنامه ندارد خریداربه ناچار ازطریق دادگاه باید اقدام کند و دادخواست الزام به ایفای تعهدات مبنی بر اخذ پایانکار و صورتمجلس تفکیکی و انتقال رسمی سند آپارتمان و همچنین در صورت عدم تحویل، درخواست تحویل آپارتمان را در خواسته خود قید نماید.

قابل ذکر است معرفی ضامن به بانک ارتباطی به اخذ پایانکار و صورتمجلس تفکیکی ندارد و مالک نمی تواند به این دلیل از زیر بار وجه التزام شانه خالی کند.
چنانچه ساختمان به مرحله ای رسیده باشد که حداقل 90 درصد آن ساخته شده باشد بانک با تقاضای وام گیرنده و ارائه تقسیم نامه ملک و معرفی افرادی که مالک میخواهد سند هر واحد را بنام آنها بزند و معرفی ضامن و انجام تشریفات اداری اقدام به فروش اقساطی وام میکند بعبارتی کل وام را بر تعداد واحدهایی که متقاضی خرید با وام هستند تقسیم و برای هر واحد دفترچه اقساط صادر و در اختیار متقاضی واحد مربوطه قرار میدهد و از آن تاریخ به بعد مسئولیت میزان وام دریافتی با مالک آپارتمان جدید خواهد بود.

در خصوص حقوق فروشنده باید ذکر کرد ، نظرباینکه تنها حقوق فروشنده مطالبه الباقی ثمن در قبال تنظیم سند است چون به تعهد خود عمل نکرده نمیتواند الباقی ثمن را مطالبه کند.

 

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T10:08:33+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

ثبت ديدگاه