برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

برای آن که دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود، باید نکاتی را رعایت کند:

دارنده سفته باید در سررسید، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضیه تمام است، ولی در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمی است به سفته‌ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‌شود، علاوه بر این بانک‌ها نیز واخواست‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام می‌گیرد، آورده می‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

۱۳۹۵-۸-۲۲ ۱۴:۴۹:۵۵ +۰۳:۳۰

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32

من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

۶۱ ديدگاه

 1. محسن از چابهار آبان ۲۹, ۱۳۹۶ در ۱:۰۴ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  با سلام برا وصول سفته حتما باید واخواست نامه ارائه بشه ده روز طول میکشه ، طرف دعوا بفهمه سفتهاشو گذاشتم اجرا فرار میکنه چطور میشه زودتر دستگیرش کرد

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آذر ۷, ۱۳۹۶ در ۴:۲۶ بعد از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   مستقیما به دادگاه مراجعه نموده و طرح دعوی نمایید.

 2. ایلین آبان ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۲:۳۲ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام من برای ثبت نام در دانشگاه در مقطع ارشد چون مدرک لیسانسم موقت بود سفته دادم،حالا در مقطع پایان نامه هستم و به دانشگاه مراجعه نکردم انصراف هم ندادم تکلیف سفته چی میشه؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آبان ۲۱, ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۵ قبل از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که اصل مدرک لیسانس آماده شده باشد، آن را از دانشگاه قبلی گرفته و به دانشگاه جدید تحویل دهید. سفته ها را دریافت نمایید.

 3. جعفر مردانی زنوز مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در ۱۰:۰۸ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  سلام بنده ازیک نفر چهافقره سفته بدون درج تاریخ سفته داشتم .درسال نودودو این سفته هارا دزیافت کرده بودم .وتابه حال اقدام نکرده بودم براساس همان تاریخ سرسید نوشتم تکلیف چیست برای وصولش چه اقدامی بکنم

 4. حامد مهر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۳:۰۲ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  سلام
  من طی یک قرارداد مبلغی رو به عنوان سهم در یک کارگاه تولیدی به مدت ۷ ماه سرمایه گذاری کردم و بابت پرداخت سود و اصل پول به اندازه پول سفته گرفتم حالا بعد از گذشت ۲ ماه هیچ گونه سودی به من نداده چطور میتونم اصل پول را بگیرم.

 5. فروغ مهر ۱۱, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۴ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام.
  من علیه شخصی که سی میلیون تومان سرم کلاه گذاشته از طریق سفته به مراجع قضایی شکایت کردم و درحال پیگیری هست. سوالم اینه که پشت سفته ها انگشت پدر ایشون ب عنوان ضامن و امضا خورده.
  چگونه میتوانم علیه ضامن سفته اقدام کنم؟ آیا مانند دادگاه باید دوماه تو نوبت بمانم یا اینکه فوری بهم مامور میدن تا بازداشتش کنم؟؟ ممنون میشم زیر همین کامنت راهنمایی بفرمایید

ثبت ديدگاه