برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

برای آن که دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود، باید نکاتی را رعایت کند:

دارنده سفته باید در سررسید، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضیه تمام است، ولی در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمی است به سفته‌ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‌شود، علاوه بر این بانک‌ها نیز واخواست‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام می‌گیرد، آورده می‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

۱۳۹۵-۸-۲۲ ۱۴:۴۹:۵۵ +۰۳:۳۰

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

۲۲ ديدگاه

 1. حمزه تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۴:۱۳ قبل از ظهر- پاسخ دادن

  سلام.چکی دارم ازجیبم افتاده ونیمه سوز شده..پک به مبلغ ۵ملیون تومان ولی محل امضا طرف نسوخته ومبلغ وتاریخ درچک هم مشخص…چک چند دست چرخیده..مال موسساتی هست که بانک نشده..آیا میتوانم وصولش کنم…امضاش وتاریخش ومبلغش درچک کاملا پیداست.
  باتشکر

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۹:۳۰ قبل از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   چک را به یکی از شعبات بانک مربوطه برده و از آنجا سوال نمایید.

 2. حمزه تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۴:۱۱ قبل از ظهر- پاسخ دادن

  باعرض سلام..آیا هرکسی سفته ایی را امضا کند ..طرفی که سفته دردستش هست میتواند اقدام علیه امضا کننده کند؟آیا مابه ازا سفته نمیخواهد که آقا این سفته ایی که امضا شده بابت چه چیزی بوده؟آیا قرارداد یا قولنامه ویاشواهد برای رد وبدل وامضا سفته نمیخواهد ..همینی که امضا پشت سفته باشد ..امضا کننده محکوم میگرددیا قراردادیامعامله ویا شواهدی برای وصل نیازنیست؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی تیر ۳, ۱۳۹۶ در ۹:۳۶ قبل از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   شخص می تواند با در دست داشتن سفته بر علیه شخص دیگری که آن را امضا نموده اقامه ی دعوی نماید.
   مواردی که اشاره نمودید در طول دادرسی مشخص می گردند.

ثبت ديدگاه