برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

براي آن که دارنده سفته بتواند از مزاياي قانوني آن برخوردار شود، بايد نکاتي را رعايت کند:

دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضيه تمام است، ولي در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمي است به سفته‌اي که در سررسيد آن پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل مي‌آيد. از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌هاي چاپي که از طرف وزارت دادگستري تهيه شده نوشته مي‌شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپي مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته مي‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام مي‌گيرد، آورده مي‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

2016-11-12T14:49:55+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

141 Comments

 1. Sareh ژوئن 17, 2018 در 5:43 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من سفته تحویل کارفرما دادم و حالا که از کار اومدم بیرون و پیگیر سفته میشم جواب سربالا میدن و میگن باید حسابا رسیدگی بشه بعد سفته رو تحویل بدیم شاید یکسال طول بکشه(حسابدار هستم )آیا حق چنین کاری رو دارن؟یعنی تا هر زمانی که حسابها رسیدگی بشه میتونن نگاه دارن سفته رو؟؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:07 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که شماره سفته ها را دارید و یا در غیراینصورت اظهارنامه ای تنظیم و استرداد سفته های مذکور را خواستار شوید و در اظهارنامه مذکور بر امانی بودن ید کارفرما تاکید گردد.

 2. فاطمه موسوی ژوئن 14, 2018 در 2:01 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. میخواستم بدونم اگه در سفته تاریخ قید نشه اینکه یک سند عادی حساب میشه در موقع وصول نه یک سند تجاری یعنی چی؟ و اینکه سفته ای که برای ضمانت وام از کسی گرفته میشه چطوری باید باشه تا بشه بعد ها در صورت پرداخت نکردن اقساط به اجرا گذاشت؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:06 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   قانون یک سری امتیازات برای اسناد تجاری در نظر گرفته است، از جمله صدور قرار تامین خواسته بدون دریافت خسارت احتمالی و …
   منظور قانون گذار سلب اینگونه امتیازات است ولی سفته به عنوان یک سند عادی می تواند اثبات کننده حق شما باشد.

 3. مهدی ژوئن 13, 2018 در 1:03 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. سفته ای دو ماهه گرفته بودم که در سررسید صادرکننده گفت پول نداره و به دو ماه بعدتر موکول کرد تسویه رو. تو مهلت 10 روزه هم واخواست رو اجرا نکردیم. الان یک ماه از سررسید میگذره. چطوری میشه سفته رو وصول کرد؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:02 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله، سفته در هر صورت قابل مطالبه می باشد، در صورت گذشت مواعد یک سری امتیازات قانونی از دست می رود از جمله اخذ تامین خواسته بدون سپردن خسارت احتمالی .

 4. جمال آذری می 19, 2018 در 1:58 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من پارسال برج ۶ماشین پراید فروختم ب قیمت ۱۱میلیون ۶میلیون نقدا گرفتم ۵میلیونش موند برا برج ۱۰ ولی طرف پولمو نداد هی امروز فردا کرد ازش پنج میلیون سفته دارم تاریخ خورده ب تاریخ ۹۶/۱۰/۳ قولنامه هم تو بنگاه نوشتیم دو برگ ک جفتش دس خودمه فقط کارت ماشین با بیمه نامه دسشه رفتم شکایتم کردم برا فک پلاک ولی دادگاه حاضر نشده الان راحت داره با ماشین میچرخه برادر ی راهنمایی بکنید لطفاً. ممنون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 1:45 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در ابتدا می بایست مبایعه نامه فی ما بین مطالعه شود ودر صورتی که شرایط فسخ وجود داشته باشد معامله را فسخ نمایید.
   برای فک پلاک هم می توانید به راهنمایی و رانندگی مراجعه و در صورتی که پلاک به نام شما باشد، درخواست فک پلاک نمایید.
   در خصوص سفته نیز تا سرسید نمی توان اقدامی انجام داد، مگر اینکه شماره سفته ها در مبایعه نامه قید نشده باشد و راسا از طریق مبایعه نامه اقدام نمود.

 5. سید سجاد می 11, 2018 در 12:06 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام..جسارتا یکی از دوستهام به بهانه وام دو فقره سفه که پونزده ملیون بود ازم گرفت و به خاطر بهم خوردن رابطه دوستانه رپ سفته ها شکایت گذاشته و کفته که من بهش این مبلغ رو بده کار هستم در ضمن اثر انگشت نزدم چون اون روز گفت باید بیای بانک اثر انگشت زده بشه ضامن هم نداشتیم سفته هم خودش از بانک گرفته بود کاملا معلوم هست که از قبل نقشه کشیده بوده میخاستم بدونم ایا از لحاظ قانونی میتونه همچین شکایتی کنه ؟و ایا من میتونم شکایت به فریب داشته باشم یا هر شکایت دیگه؟ممنون میسم راهنمایی کنین..

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی می 15, 2018 در 3:29 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   سوال شما نامفهوم می باشد، لطفا با موسسه تماس بگیرید.

ثبت ديدگاه