برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

براي آن که دارنده سفته بتواند از مزاياي قانوني آن برخوردار شود، بايد نکاتي را رعايت کند:

دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضيه تمام است، ولي در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمي است به سفته‌اي که در سررسيد آن پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل مي‌آيد. از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌هاي چاپي که از طرف وزارت دادگستري تهيه شده نوشته مي‌شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپي مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته مي‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام مي‌گيرد، آورده مي‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-12T15:59:33+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

197 Comments

 1. مریم سپتامبر 15, 2018 در 10:28 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام ، از بانک به شوهرم زنگ زدن که دوسال قبل ضامن وام شده و سفته امضا کرده درصورتی که در اون زمان شوهرم چک برگشتی داشته و مدرک شغلی هم نداشته و اصلا به خاطر نداره توی اون بانک فرمی به عنوان ضمانت امضا کرده باشه، وام گیرنده خانم دوستش بوده و همزمان برادر دوستش هم رییس بانک بوده، الان بانک داره پیگیری میکنه، آیا امکان محکوم شدن شوهرم با این شرایط هست؟ اگر محکوم بشه یه ماشین به اسمش هست ممکنه ضبطش کنه؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی سپتامبر 17, 2018 در 12:48 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به بانک مراجعه نمایید و پرونده وام را مطالعه نموده ، در صورتی که امضا ها متعلق به همسر شما نباشد طرح شکایت کیفری داشته باشید.

 2. سجاد شجاعی سپتامبر 12, 2018 در 5:54 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  سفته در حال پیگیری دارم شورای حل اختلاف
  بهم اعلام کرده از مبلغ کل سفته ۱۵% را بحساب
  قوه قضائیه پرداخت نمایم آیا مبلغ ۱۵ % در پایان
  حکم عودت داده می شود؟
  علت پرداخت ۱۵ % از سفته چیست ؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی سپتامبر 13, 2018 در 10:49 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ما 15 درصدی بابت واخواست و یا هزینه دادرسی نداریم، بر فرض واخواست سفته و یا پرداخت هزینه دادرسی موضوع رای قرار خواهد گرفت.

 3. حسین سپتامبر 11, 2018 در 12:58 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر من از کسی طلبکارم و سفته هم دارم اما از تاریخ وصل سفته یک سال میگذره باز هم میتونم شکایت کنم یا دیگه از اعتبار ساقط شده

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی سپتامبر 13, 2018 در 11:14 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله، اعتبار دارد، می توانید سفته ها را مطالبه نمایید.

ثبت ديدگاه