برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

براي آن که دارنده سفته بتواند از مزاياي قانوني آن برخوردار شود، بايد نکاتي را رعايت کند:

دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضيه تمام است، ولي در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمي است به سفته‌اي که در سررسيد آن پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل مي‌آيد. از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌هاي چاپي که از طرف وزارت دادگستري تهيه شده نوشته مي‌شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپي مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته مي‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام مي‌گيرد، آورده مي‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-12T15:59:33+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

269 Comments

 1. حمید ژانویه 14, 2019 در 11:53 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام من از یک نفر چهار میلیون و پانصدهزار تومان سفته دارم که نامبرده پرداخت نکرد و من سفته‌ها را بردم وکیل پشت‌نویسی و تکمیل کرد که ببرم برای شکایت وقتی ایشان خبردار شدند آوردند یک میلیون تومن دادند و گفتند که بقیه را هم واریز می‌کنند. که الان بعد از یک سال هنوز پرداخت نکردند. با توجه به اینکه سفته‌ها نوشته شده من از چه طریقی می‌توانم شکایت کنم. مشکلی پیدا نمیشه از بابت اینکه زمان خورده است.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:56 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   از محل سفته ها به میزان مطالبات خوداقدام نمایید.

 2. غلامي ژانویه 13, 2019 در 11:55 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشيد من به مدت 4 سال پيش 50 ميليون پول به گسي دادم بابت خريد سهام كه صود مشاركت به من بهد . چند ماهي سود داد و بعد ديگه نداد . خلاصه من 25 ميليون از پولم و با هزار بدبختي گرفتم . الان يه سفته 25 ميليوني دارم و ميخواستم بدونم چسور بايد اجرا بذارم ؟ و اينكه اون شخص به من گفته من ميگم نزول دادي در صورتي كه من شاهد دارم كه بابت چه موضوعي پول دادم و اينم ذكر كنم كه از چند نفر ديگه هم پول به همين صورت گرفته و بعد رضايت جلب كرده

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:52 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به استناد سفته ها اقدام نمایید، نظر به قانون مجازات اسلامی ربا احکام خاص مربوط به خود را دارد و در صورتی که نامبرده ادعایی در این خصوص دارد می بایست از طریق مراجع صالح قضائی اثبات نماید.
   والا صرف ادعای ایشان دلیل محسوب نمی شود.

 3. کیایی ژانویه 6, 2019 در 7:42 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من از شخصی طلب دارم که پرداخت نمیکنه مبلغ طلبم از رقم سفته ها بیشتر است ولی بجز سفته یک دست خطم ازش دارم که داخلش نوشته با توجه به سه سفته که به من داده بدهکاره ولی هیچ اطلاعاتی از سفته ها داخل دست خط ذکر نشده میخواستم بدونم میتونم از اون دست خط استفاده کنم و بجز سفته ها بقیه پولی که طلب دارم و بگیرم؟
  با تشکر از پاسخ گوییتون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:34 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله، می توانید هم به استناد سفته ها و هم رسید عادی به میزان مطالبات خود طرح دعوی نمایید و باتوجه به اینکه قانون امتیازات خاصی را برای سفته به عنوان سند تجاری پیش بینی نموده است، شما می توانید از این امتیازات استفاده نمایید.
   از جمله تامین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی.

 4. محمدی ژانویه 6, 2019 در 2:10 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام بنده ضامن ۱نفر شدم بابت ۱وام ۲۰ میلیونی
  ازش سفته گرفتم هم خودش وهم خواهرش سفته رو امضا واثر انگشت زدن صاحب کارگاهی که وامو گرفته الان خارج از ایرانه وسفته به نام ایشونه اما الان خواهرش داره کارگاهشو میگردونه جواز کسب و اجاره نامه به نام وام گیرندس الان قسط هارو پرداخت نکردن خواهرشم گردن نمیگیره میگه به من مربوط نیست من چه طور میتونم اقدام کنم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 14, 2019 در 12:32 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اقدام به طرح دعوی علیه صادر کننده و ضامن نموده ( در صورتی که مواعد قانونی آن طی نشده باشد) و از مراجع صالح محکومیت تضامنی صادر کننده و ضامن را درخواست نمایید.

 5. حسین ژانویه 4, 2019 در 6:12 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  بنده به شخصی ۵میلیون پول دادم بابت قرارداد کاری و یک سفته ۵میلیونی وقرارداد دارم.چجوری میتونم اقدام کنم.سفته هام سفید هستش

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 5:23 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اگر سفید امضا هستند می توانید مطالبه نمایید.می توانید به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.
   اگر امضا نداشته باشند اعتباری نیز ندارند.

 6. مصطفی اکبرزاده ژانویه 4, 2019 در 1:52 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. من از یک شخصی دوميليون تومان سفته ویک دست نویس که در آن نوشته شده که در تاریخ مقرر اگر وجه به بنده پرداخت نشود اینجانب حق هرگونه شکایت را دارم.
  1،آیا میتوانم روی این مبلغ حکم توقیف اموال و مسدود کردن حساب رو بگیرم؟2،آیا دیرکرد هم میتوانم بگیرم؟3،چه مدت زمان طول میکشد که حکم اجرا شود؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 5:22 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله با مراجعه به شورای حل اختلاف از محل سفته می توانید طلب خود را مطالبه نمایید و ضمن دادخواست کلیه ی خسارات و هزینه های دادرسی را بخواهید.

 7. موسوی ژانویه 2, 2019 در 1:09 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام علیکم
  جناب من به یه موسسه 15میلیون واریز کردم واین موسسه بابت تضمین مبلغ واریزی سفته به من داده ومثل اینکه در باز پرداخت مبلغ که دادم سهل انگاری می کنن چطوری میتونم مبلغ 15 میلینم رو پس بگیرم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 5:15 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به شورای حل اختلاف مراجعه نمایید.

 8. حسین کاظمی دسامبر 28, 2018 در 1:46 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من بابت طلبم (حدود چهار میلیون)”از شخصی به مبلغ ۵ میلیون سفته دارم ولی روی سفته هیچ چیزی نوشته نشده فقط امضای سفته دهنده و دو امضا پشت ان زده و دست خط دارم که تاریخش ۳ ماه گذشته ولی پول به من نداده که چگونه میتوانم با سفته پولم را پس بگیرم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 5:08 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما می توانید با طرح دعوی از شورای حل اختلاف نسبت به مطالبه ی مبلغ طلب خود اقدام نمایید، چنانچه امضای پشت سفته شخص دیگری است که به عنوان ضامن امضا نموده باشد، ایشان را نیز خوانده ی دعوی قرار دهید.

 9. هومان دسامبر 28, 2018 در 12:50 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام از من 400 میلیون سفته گرفته شرکت برا حسن انجام کار و روی سفته هم نوشتم بابت حسن انجام کار ولی قراردای به من ندادن و سفته ها هم دست شرکت هست جواب من را نمیدن سر حقوق و مزایا با هم بدم شکل خوردیم آیا میتونن از سفته ها سوء استفاده کنن

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژانویه 7, 2019 در 4:42 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بدوا اقدام به ارسال اظهارنامه نمایید، و تاکید شود که سفته های مذکور بابت حسن انجام کار بوده و اینجانب کلیه تعهدات خود را به پایان رسانیده ام.
   لذا در صورتی که قطع رابطه کاری شده باشد و این قطع رابطه ناشی از فعل کارفرما ( اخراج) باشد می توانید به اداره کار امور اجتماعی محل کارگاه مراجعه و مطالبه حقوق و کلیه ی مزایای قانونی خود را بنمایید.

ثبت ديدگاه