برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

برای آن که دارنده سفته بتواند از مزایای قانونی آن برخوردار شود، باید نکاتی را رعایت کند:

دارنده سفته باید در سررسید، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضیه تمام است، ولی در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سر رسید، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمی است به سفته‌ای که در سررسید آن پرداخت نشده و علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید. از آنجا که این اعتراض باید رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌های چاپی که از طرف وزارت دادگستری تهیه شده نوشته می‌شود، علاوه بر این بانک‌ها نیز واخواست‌نامه چاپی مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته می‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسیله دادگاه انجام می‌گیرد، آورده می‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

۱۳۹۵-۸-۲۲ ۱۴:۴۹:۵۵ +۰۳:۳۰

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

۷ ديدگاه

 1. حجت اسفند ۲۵, ۱۳۹۵ در ۵:۱۷ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید،بنده مبلغ ده میلیون تومان سفته از شخصی داشتم و به دنبال شکایت و وصول رفتم و از طریق شورای حل اختلاف پیگیر شدم و بعد از دوجلسه وقت رسیدگی که در هر دوجلسه خوانده شده غایب و دفاعیه ای ارائه نداد قاضی شعبه خوانده را محکوم به پرداخت کرده و به مدت ۲۰روز فرصت برای واخواهی و پس از اون مدت۲۰روز برای تجدید نظر فرصت داده…حال سوال بنده اینه که:من میخوام حکم جلب خوانده رو بگیرم باید چکار کنم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اسفند ۲۶, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۵ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   وقتی موائد قانونی تمام شد باید درخواست اجرائیه نمایید.

 2. امیر اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ در ۹:۰۳ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر با یکی از دوستان قرارداد شراکت به صورتی که پول ازمن باشه کار با دوستم نوشتیم مبلغ ۱۰ میلیون تومان به دوستم دادم اون هم در قبال پول سفته ای به مبلغ ۱۰ میلیون تومان به من داد بر روی سفته فقط نام و نام خانوادگی دوستم و امضا شخص موجود هست آیا برای اقدام کردن و دریافت پولم میتونم سفته رو اجرا بذارم. با تشکر

 3. Mostafa اسفند ۲۰, ۱۳۹۵ در ۹:۰۳ بعد از ظهر- پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید…شیش ماه پیش موتور به قیمت دوازده میلیون به یکی فروختم …چهار میلیون نقد گرفتم قرار شد بقیش ماهی پنصد بده…چک نداشت ازش دوازده میلیون سفته گرفتم..حالا سه ماه پول نمیده میگه ندارم..منم باهاش هیچ قراردای ننوشتم اما شاهد زیاد دارم شفاهی فروختم بهش….الان من میتونم رو سفته اقدام کنم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اسفند ۲۱, ۱۳۹۵ در ۱۲:۱۴ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   اگر سفته کمتر از ۲۰میلیون تومان باشد به شورای حل اختلاف محل زندگی خوانده مراجعه کنید ولی قبل از آن مراحل واخواست سفته را طبق قانون تجارت اقدام نمایید.

 4. محمد اسفند ۹, ۱۳۹۵ در ۸:۱۰ قبل از ظهر- پاسخ دادن

  با تشکر از آگاهی رسانیتان درود

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اسفند ۱۰, ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۵ بعد از ظهر- پاسخ دادن

   سلام
   ما نیز از شما بابت همراهی تان سپاسگزاریم. 🙂

ثبت ديدگاه