برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

براي آن که دارنده سفته بتواند از مزاياي قانوني آن برخوردار شود، بايد نکاتي را رعايت کند:

دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضيه تمام است، ولي در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمي است به سفته‌اي که در سررسيد آن پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل مي‌آيد. از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌هاي چاپي که از طرف وزارت دادگستري تهيه شده نوشته مي‌شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپي مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته مي‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام مي‌گيرد، آورده مي‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-12T15:59:33+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

269 Comments

 1. حمید ستاره دسامبر 2, 2018 در 4:03 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید من بابت یه گوشی از یکی ۳.۵ طلب دارم برای ۲ سال پیشه امروز فردا میکنه خیلی بهش فرصت دادم ازش ۴ تومن سفته دارم.ولی زنش مهریشو گذاشته اجرا تمام اموالشو گرفتن فک کنم اموالی نداره
  چه باید بکنم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 5, 2018 در 9:59 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   چنانچه سندی دال بر اثبات ادعای خود مبنی بر مبلغ طلب دارید، با مراجعه به شورای حل اختلاف طرح شکایت نمایید.

 2. لیو دسامبر 1, 2018 در 6:27 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من به یکی 550 هزار تومان پول دادم و در مقابلش سفته گرفتم.الان نزدیک دو ماهه امروز و فردا كرد و از تاریخ سفته 50 روز میگزره .چکار میتونم بکنم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 5, 2018 در 9:58 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بدوا نسبت به واخواست سفته اقدام نمایید سپس با مراجعه به شورای حل اختلاف وجه مذکور را مطالبه کنید.
   لازم به ذکر است بدون واخواست سفته نیز امکان طرح دعوی میسر می باشد.

 3. محمد نوامبر 26, 2018 در 2:29 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  بنده سال پیش به شخصی ۱۰میلیون تومان پول دادم و یک عد سفته معادل با تاریخ سر رسید ۵−۹−۹۷ دریافت کردم. سفته سفید امضا هستش.
  حالا پدر همسرم سفته را پیدا کرده و از متعهد سفته درخواست مطالبه وجه کرده است.
  چطوری میتونیم جلوی سفته را بگیریم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 27, 2018 در 11:37 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   سوال واضح نیست، از نظر قانون سفته نزد دارنده دلیل مدیونیت صادر کننده می باشد و می تواند به صادر کننده مراجعه نماید مگر اینکه سفته ی مذکور به دلایل غیرقانونی مانند سرقت در ید شخص دیگری قرار گرفته باشد که با طرح شکایت کیفری امکان جلوگیری از اقدامات دارنده میسر می شود.

 4. حامد طارمی نوامبر 14, 2018 در 11:20 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من از یکنفر سفته دارم و شکایت هم کردم ولی طرف مقابل رو پیدا نمیکنم و چیزی ب نام خودشون ندارن چیکار باید بکنم ی راهنمایی میکنین

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 27, 2018 در 11:28 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   پس از صدور رای تقاضای اجرای رای را داشته باشید ، در مرحله اجرا می توانید تقاضای جلب نامبرده را بنمایید.

 5. امیر نوامبر 3, 2018 در 9:27 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام ، من می تونم از کسی که بابت بنام زدن ماشین ، که میگه چک ندارم بدم الباقی چهل میلیون تومان را یک سفته برای شش ماه آینده بگیرم و میشه بگید خریدار باید در سفته چه چیزهایی را پر کند و آیا باید اشاره کند که بابت معامله فلان یا اینکه فقط امضا و تاریخ و مبلغ قید شود ، لطفا مرا راهنمایی کنید.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 4, 2018 در 12:59 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله می توانید سفته دریافت نمایید. تمام مندرجات سفته می بایست تکمیل گردد ، زمان مطالبه را عندالمطالبه قید نمایید و ترجیحا شخصی به عنوان ضامن پشت سفته را امضا نماید.
   بهتر است بابت نوشته نشود.

 6. بابک اکتبر 31, 2018 در 4:30 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  بنده به یکی ازدوستانم 25میلیون تومان قرض دادم و در عوض سفته بدون تاریخ به همین مبلغ از ایشان گرفتم.3 ماه پیش از ایشان خواستم مبلغ را برگرداند، ولی ایشان امروز و فردا کرده و دیگر تلفنش را هم جواب نمی دهد.با توجه به اینکه آدرس منزلش را هم ندارم ولی آدرس مغازه برادرش را دارم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 4, 2018 در 12:54 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   چنانچه آدرسی از ایشان در سفته قید شده باشد می توانید همان آدرس را در دادخواست خود اعلام نمایید.
   در غیر اینصورت مجهول المکان اعلام نمایید که البته روند رسیدگی را طولانی می نماید.

 7. مهدی اکتبر 31, 2018 در 2:30 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من 40 میلیون از کسی طلب دارم 30میلیون سفته دارم و10میلیون دست نوشت سفته تاریخ سر رسید نداره سفته هم با دست خط خود نوشته وامضاع کرده ولی اثر انگشت نداره الان چندین ماهه که منو سر میگردونه حتی چندین مکالمه ظبط شده هم ازش دارم که از چند ماهه پیش داره امروز فردامیکنه حالامن میتونم تاریخ بزنم و واخاست بدم دیگه؟بعد احتمالا خونه ومغازه و….اینارم به اسم خانوم یا پسرش زده میتونم اون اموالوتوقیف کنم چون برای فراراز بدهکاریش به نام اونا کرده؟باتشکر

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 4, 2018 در 12:50 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به عنوان سند عادی نسبت به سفته ها و دست نویس مبلغ کل طلب را مطالبه نمایید.
   با پرداخت خسارت احتمالی می توانید تامین خواسته بگیرید، البته در صورتی که اموال به نام خود شخص باشد.

 8. حمید غفوری اکتبر 28, 2018 در 8:35 ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام
  بنده در یک شرکت پخش مواد غذایی مشغول به کار بودم وبرای ضمانت از بنده 70میلیون سفته گرفتند ومن بعد از اخراج شدن از شرکت شکایت کردم در اداره کار رای به من داده شد ومبلغ 10میلیون حق حقوق به من دادند وشرکت موظف به پرداخت میباشد حالا انها رفتن روی سفته من اقدام کردند و واخواست نامه برای من امده به نظر شما من باید حالا چکار کنم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اکتبر 29, 2018 در 12:03 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بدوا یک اظهارنامه مبنی بر استرداد سفته های مذکور و امانی بودن آنها ارسال نمایید ، متعاقبا طرح شکایت خیانت در امانت را داشته باشید.

 9. حسن کیان ارثی اکتبر 26, 2018 در 2:16 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام.من صفته ۱۰ میلیونی بابت پولی که به شخصی دادم دارم.ولی تاریخ اون بخاطر امروز و فردا كردن اون شخص گذشته..حالا برای وصول صفته تاریخ گذشته چکار باید بکنم لطفا منو راهنمایی کنید..ممنون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اکتبر 29, 2018 در 12:02 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به استناد سفته ی یاد شده مطالبه نمایید ، سفته ی مذکور در حکم سند عادی می باشد و امتیاز یک سند رسمی را از دست داده است ولی قابلیت استناد را دارد.

 10. ارش اکتبر 26, 2018 در 10:53 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام.. من یک وام از بانک گرفتم و یک سفته به ضامن خود دادم بابت تضمین پرداخت قسط به مبلغ 15میلیون تومان.. داخل سفته چیزی ذکر نکردم چون اطلاع نداشتم.. حالا که چند ماهی معوقه دارم ضامنم سفته هام رو اجرا گذاشته.. و اجراییه گرفته… متاسفانه در مدت شکایتش من اطلاعی نداشتم. چون یه شهر دیگر مشغول کارم. واز این موضوع سواستفاده کرد.. حالا من باید چکار کنم. چون سفته امانت بود دستش شاهد دارم.. هنوزم یک سال نیم از بازپرداخت وامم مونده

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی اکتبر 29, 2018 در 12:01 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که شاهد دارید می توانید شکایت خیانت در امانت مطرح نمایید.

ثبت ديدگاه