برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

راه وصول سفته

راه‌های وصول وجه سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای اسناد رسمی :

چون سفته از اسناد لازم‌الاجراست ، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد ، می‌تواند علیه صادرکننده ، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال بلامعارض اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری

دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌کند و در صورتی که به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود و اگر اموالی از محکوم تحصیل نشود، می‌تواند به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی تقاضای بازداشت شخص محکوم را کند.

براي آن که دارنده سفته بتواند از مزاياي قانوني آن برخوردار شود، بايد نکاتي را رعايت کند:

دارنده سفته بايد در سررسيد، سفته را مطالبه کند، اگر وجه سفته پرداخت شد، قضيه تمام است، ولي در صورت عدم پرداخت، دارنده سفته بايد ظرف 10 روز از تاريخ سر رسيد، سفته را واخواست کند. واخواست اعتراض رسمي است به سفته‌اي که در سررسيد آن پرداخت نشده و عليه صادرکننده سفته به عمل مي‌آيد. از آنجا که اين اعتراض بايد رسما به صادرکننده ابلاغ شود، واخواست در برگه‌هاي چاپي که از طرف وزارت دادگستري تهيه شده نوشته مي‌شود، علاوه بر اين بانک‌ها نيز واخواست‌نامه چاپي مخصوص دارند. در واخواست رونوشت کامل سفته نوشته مي‌شود و دستور پرداخت وجه سفته که به وسيله دادگاه انجام مي‌گيرد، آورده مي‌شود.
واخواست سفته برای بهره مندی از مزایای قانونی آن مثل خسارت تاخیر تادیه و توقیف اموال قبل از صدور حکم و سایر مزایای تجاری ضروری است.
هر چند بدون واخواست نیز امکان مطالبه وجه آن وجود دارد ولی در این حالت سفته همانند رسید عادی کارایی خواهد داشت و دعوی ناشی از آن نیز متزلزل خواهد بود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-12T15:59:33+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

285 Comments

 1. حسین جولای 10, 2018 در 11:23 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام، من به کارفرما دو فقره سفته به ارزش ۱۰میلیون دادم. ولی سفید، فقط اسم و مشخصات فردی و آدرس و امضا و اثرانگشت زدم. دو تا قرارداد کار امضا کردم که تاریخ تنظیم هردو قرارداد یک روز هستش ولی یکی ۳ ماهه(که به من گفتن برای بیمه هستش) و یکی دیگه دوساله. توی قرارداد تنها بندی که راجع به تعهد من اومده این هستش که: “طرف دوم(من) در خصوص رفتار حرفه ای و فنی خود تا مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال مسولیت دارد و می بایستی در صورت بروز خسارت به اموال و اعتبار صنفی طرف اول، خسارت ناشی از اعمال خود را جبران نماید”،
  و همچنین توی قرار داد سه ماه نیز قید شده که:” این قرارداد بعد از اتمام با توافق طرفین قابل تمدید می باشد”.
  تاریخ اتمام قرارداد سه ماهه: ۹۷/۴/۲۳ می باشد.
  فقط قرارداد سه ماهه رو به من دادند، و کارت نظام وظیفه من هم دستشونه.
  حالا اگه من بخوام از این شرکت بیام بیرون و اونا بخوان سفته رو اجرا کنند، با توجه به اینکه من هیچی برای پرداخت ندارم و چیزی هم به نامم نیست، چه چی میشه، باید برم زندان یا فقط حکم توقیف اموال رو میتونه بگیره، ممنون میشم بگید که دقیقا چی میشه؟
  و اینکه اصلا راهی هست که بتونم کاری کنم که محکوم نشم؟
  ممنون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 19, 2018 در 8:58 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ابتداعا می بایست قرارداد دو ساله را به نحوی به دست آورید ، چنانچه امکان این امر وجود نداشت ، بعد از استعفای شما و یا اتمام قرارداد در صورت عدم همکاری اگر شرکت به استناد قرارداد دو ساله طرح دعوی نمود دفاعیات
   گوناگونی برای شما متصور است که در صورت نیاز به این موسسه مراجعه و با مشاوران صحبت نمایید.
   در خصوص سفته ها نیز بلافاصله بعد از اینکه تصمیم شما بر عدم ادامه همکاری باشد، اظهارنامه ای تنظیم و استرداد سفته ها را خواستار شوید مضافا این که کارفرما تا قصور شما را به اثبات نرساند نمی تواند سفته ها را به اجرا بگذارد.
   چنانچه این اقدام را انجام داد شما می توانید شکایت خیانت در امانت را پس از ارسال اظهارنامه مطرح نمایید.

 2. eiman ژوئن 28, 2018 در 4:22 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام یه وام آوردم به اسم خودم واگذارش کردم به یکی دیگه ازش سفته گرفتم و یه نوشته با امضایی کارمندهایی بانک و یکی دو آشنا که وامو بهشون واگذار کردم و ایشونم تعهد دادن که وام رو پرداخت میکنن
  وامه ۱۰میلیون بود۲میلیونشو پرداخت کردو بقیشو نه .
  حالاکارمند بانکی که خودش امضا داده به عنوان شاهد که وامو واگذار کردم به اون یارو میگه که باید خودت وامو پرداخت کنی تا بتونی ازش شکایت کنی و به پولت برسی .
  اون یارویی که پولو برده پشت سفته هارو یه متن نوشته که سفته بابت ضمانت بازپرداخت وام و امضا و اثر انگشت زده آیا این سفته وجهه قانونی داره و میتونم رو همین مدارک بندازمش زندان

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 3:13 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورت پرداخت مبلغ وام توسط شما می توانید علیه شخص مورد نظر به استناد سفت ها اقدام قانونی انجام دهید.

 3. مجتبی ژوئن 25, 2018 در 11:42 ب.ظ - پاسخ دادن

  من بابت ادامه پرداخت وام مسکن مهر به اندازه مبلغ وام از خریدار سفته گرفتم بابت تضمین پرداخت اقساط.الان خریدار اقساط رو پرداخت نمیکنه.سفته رو میتونم اجرا بزارم؟ کل مبلغ سفته رو خریدار باید پرداخت کنه؟ مبلغ سفته ۳۰میلیون هست وخریدار تا حالا۳ قسط ۴۰۰تومنی رو نداده.

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 2:57 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   به نسبت اقساطی که پرداخت نشده است ، در صورت پرداخت توسط شما و ضامنین ، می توانید به همان میزان از محل تضامین مطالبه نمایید.

 4. مهسا ژوئن 25, 2018 در 6:02 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  يه سوال داشتم من براي وردستي بدون حقوق تو يه سالن آرايشي سفته ٥ مليوني بابت ضمانت دادم كه البته نذاشتم بنويسم بابات ضمانت الان بعد ٢ ماه شرايطم طوريه كه نمي تونم ارجا بمونم و ميگن ٣ مليون بيار تا سفته ات رو بديم هر چي بيشتر مي موندي بيشتر بايد پول ميدادي وگرنه ميزاريم اجرا با توجه به صحبت هاي اولشون كه مشكلي پيش نمياد سفته بابت ضمانت هست آيا مي تونم كاري انجام بدم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 2:58 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   یک اظهارنامه ارسال نمایید و تقاضای استرداد لاشه سفته را داشته باشید.

 5. صادقی ژوئن 23, 2018 در 2:29 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. من به یکی از دوستانم مبلغ 10 میلیون تومان پول قرض داده بودم و برای ضمانت هم ازش 20 میلیون سفته بدون تاریخ گرفتم.
  قرار بود پول رو در عرض 10 روز بهم برگردونه ولی الان 1 ماه گذشته و هنوز خبری از پول نشده. من چطور می تونم سفته رو اجرایی کنم تا پولم رو پس بگیرم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 5, 2018 در 3:05 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   چنانچه سررسید سفته رسیده باشد، از طریق دفاتر دادگاه نسبت به واخواست و سپس مطالبه اقدام نمایید.
   یا می توانید به عنوان سند عادی وجه سفته را مطالبه نمایید.

 6. Sareh ژوئن 17, 2018 در 5:43 ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام من سفته تحویل کارفرما دادم و حالا که از کار اومدم بیرون و پیگیر سفته میشم جواب سربالا میدن و میگن باید حسابا رسیدگی بشه بعد سفته رو تحویل بدیم شاید یکسال طول بکشه(حسابدار هستم )آیا حق چنین کاری رو دارن؟یعنی تا هر زمانی که حسابها رسیدگی بشه میتونن نگاه دارن سفته رو؟؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:07 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که شماره سفته ها را دارید و یا در غیراینصورت اظهارنامه ای تنظیم و استرداد سفته های مذکور را خواستار شوید و در اظهارنامه مذکور بر امانی بودن ید کارفرما تاکید گردد.

 7. فاطمه موسوی ژوئن 14, 2018 در 2:01 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. میخواستم بدونم اگه در سفته تاریخ قید نشه اینکه یک سند عادی حساب میشه در موقع وصول نه یک سند تجاری یعنی چی؟ و اینکه سفته ای که برای ضمانت وام از کسی گرفته میشه چطوری باید باشه تا بشه بعد ها در صورت پرداخت نکردن اقساط به اجرا گذاشت؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:06 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   قانون یک سری امتیازات برای اسناد تجاری در نظر گرفته است، از جمله صدور قرار تامین خواسته بدون دریافت خسارت احتمالی و …
   منظور قانون گذار سلب اینگونه امتیازات است ولی سفته به عنوان یک سند عادی می تواند اثبات کننده حق شما باشد.

 8. مهدی ژوئن 13, 2018 در 1:03 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. سفته ای دو ماهه گرفته بودم که در سررسید صادرکننده گفت پول نداره و به دو ماه بعدتر موکول کرد تسویه رو. تو مهلت 10 روزه هم واخواست رو اجرا نکردیم. الان یک ماه از سررسید میگذره. چطوری میشه سفته رو وصول کرد؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 2:02 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله، سفته در هر صورت قابل مطالبه می باشد، در صورت گذشت مواعد یک سری امتیازات قانونی از دست می رود از جمله اخذ تامین خواسته بدون سپردن خسارت احتمالی .

 9. جمال آذری می 19, 2018 در 1:58 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من پارسال برج ۶ماشین پراید فروختم ب قیمت ۱۱میلیون ۶میلیون نقدا گرفتم ۵میلیونش موند برا برج ۱۰ ولی طرف پولمو نداد هی امروز فردا کرد ازش پنج میلیون سفته دارم تاریخ خورده ب تاریخ ۹۶/۱۰/۳ قولنامه هم تو بنگاه نوشتیم دو برگ ک جفتش دس خودمه فقط کارت ماشین با بیمه نامه دسشه رفتم شکایتم کردم برا فک پلاک ولی دادگاه حاضر نشده الان راحت داره با ماشین میچرخه برادر ی راهنمایی بکنید لطفاً. ممنون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 1:45 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در ابتدا می بایست مبایعه نامه فی ما بین مطالعه شود ودر صورتی که شرایط فسخ وجود داشته باشد معامله را فسخ نمایید.
   برای فک پلاک هم می توانید به راهنمایی و رانندگی مراجعه و در صورتی که پلاک به نام شما باشد، درخواست فک پلاک نمایید.
   در خصوص سفته نیز تا سرسید نمی توان اقدامی انجام داد، مگر اینکه شماره سفته ها در مبایعه نامه قید نشده باشد و راسا از طریق مبایعه نامه اقدام نمود.

 10. سید سجاد می 11, 2018 در 12:06 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام..جسارتا یکی از دوستهام به بهانه وام دو فقره سفه که پونزده ملیون بود ازم گرفت و به خاطر بهم خوردن رابطه دوستانه رپ سفته ها شکایت گذاشته و کفته که من بهش این مبلغ رو بده کار هستم در ضمن اثر انگشت نزدم چون اون روز گفت باید بیای بانک اثر انگشت زده بشه ضامن هم نداشتیم سفته هم خودش از بانک گرفته بود کاملا معلوم هست که از قبل نقشه کشیده بوده میخاستم بدونم ایا از لحاظ قانونی میتونه همچین شکایتی کنه ؟و ایا من میتونم شکایت به فریب داشته باشم یا هر شکایت دیگه؟ممنون میسم راهنمایی کنین..

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی می 15, 2018 در 3:29 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   سوال شما نامفهوم می باشد، لطفا با موسسه تماس بگیرید.

ثبت ديدگاه