برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

مبلغ چاپ شده روی سفته، سقف تعهدات آن نیست!

خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی وصول مطالبات » مشاوره حقوقی سفته » مبلغ چاپ شده روی سفته، سقف تعهدات آن نیست!

مبلغ چاپ شده روی سفته، سقف تعهدات آن نیست!

 

حتما روی سفته، عبارتی را که بشکل عمودی بچاپ رسیده و سقف تعهد آن را مشخص می‌کند، دیده‌اید. برخی از افراد به اعتبار همین عبارت، از نوشتن مبلغ سفته هنگام ارائه آن به دیگران خودداری می‌کنند و فرضشان این است که سفته‌ای که می‌دهند، حداکثر تا سقف مندرج روی آن برایشان تعهد ایجاد می‌کند؛ حال آنکه کارشناسان وکیل‌آنلاین می‌گویند این عبارت بیانگر سقف تعهد سفته نیست. اطلاعات کاملتر را در متن خبر بخوانید.

سوال :

با عرض سلام و خسته نباشید. لطفا معنی “تودیع سفته بدون تکمیل محتوای آن مانند درج مبلغ در آن به دیگران می تواند عواقب بدی داشته باشد” را توضیح دهید.
باتشکر

پاسخ :

تودیع (سپردن یا دادن) سفته به دیگران ممکن است بدون تکمیل محتوای آن صورت گیرد مثلاً مبلغ در آن قید نمی شود، این موضوع از این جهت اتفاق می افتد که بر روی سفته مبلغی چاپی و مشخص درج گردیده است و از این جهت افراد دیگر اقدام به درج مبلغ در هنگام صدور سفته نمی نمایند.

اما نکته ای که بایستی بیان نمود این است که درست است درج مبلغ چاپی مشخص در روی سفته بیانگر سقف تعهد سفته می باشد اما این بدان معنا نخواهد بود که امکان درج مبلغ بیشتر بر روی سفته وجود نخواهد داشت.
لذا دارنده سفته همواره این امکان را خواهد داشت تا با درج مبلغ بیشتر مشکلات و تعهداتی را برای صادرکننده سفته ایجاد نماید.

النهایه بهتر است که خود صادرکننده اقدام به درج و پر کردن محتویات سند تجاری نماید، این درحالی است که پر کردن محتویات سند توسط خود دارنده نیز ممکن است مشکلاتی را از نظر قانونی برای وی بوجود آورد.

2016-04-30T20:48:14+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

17 Comments

 1. يحيي سرپرست دسامبر 29, 2017 در 5:26 ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام،دقيقا بنده هم مرتكب به خطاي شده ام براي شخصي در جردن منزلشان كار كابينت اجرا كردم،مبلغي اعلام شد و قراردادي به امضاء رسيد بابت پيش پرداخت ايشان متعهد به مبلغ شصت ميليون ريال شدن كه بعدا از من در منزلشان خواستن سه فقره سفته كه اعتبارها كدام از آنها تا سقف بيست ميليون ريال هست را پر كنم بنده هم چون اولين باربود كه سفته پر ميكردم هيچ آگاهي نداشتم،و همچنين آگاهي نداشتم روز بعد از قرار حضوري در منزلشان ملاقات داشتم و يكدفعه سفته ها رو جلوي بنده گذاشتن كه پر كنم قراردادشان همراه نداشتم ايشان فرمودنند مشكلي با دستخط خودم در قرارداد خودش قيد كنم بنده هم همين كار را كردم،كار بعد از يكماه به اتمام رسيد،يكي از سفته ها را در حين اجراي كار به من برگرداندن ولي دو فقره ديگر نزدشان ماند و مبلغ سي و پنج ميليون ريال هم از كل قرارداد ماند ايشان نه اون مانده حساب را دادن نه سفته ها را،بعد چند وقتي متوجه شدم روي سفته ها از من طلب كردن البته وكالت دادن به شخص ديگري كه ايشان بنده رو به دويست و چهل ميليون ريال و دويست ميليون هم وكيل شان مرا محكم كردن،كه بعد از حكم متوجه شدم بنده هم واخواهي زدم،روز رسيدگي مقرر شد حضور پيدا كردم و وكيل ايشان هم بودنند قاضي فرمودنند كه به اين مبلغ بنده بدهكارم من گفتم سقف مبلغ سفته تا بيست ميليون ريال بوده چطوري روي هر سفته ايشان يكصدوبيست ميليون ريال مرا محكم كردن،متوجه شدم ايشان قسمت بالا سفته را خودشان پركردن و مبلغ سفته هم بصورت آبي رنگ پرفراژ شده به مبلغ يكصدو بيست ميليون ريال اعتبار دارد،به قاضي فرمودم روزي كه سفته ها رو امضاء ميكردم اين مهر نبود.حتي از قاضي خواستم كه قراردادشان را بيامورند مشخص ميشود در قراردادشان بنده با دستخط خودم شماره سفته ها رو نوشتم،وكيل با صراحت كامل گفتن لزومي نمي بينن كه بيامورند بعد گفتن اين شما هستيد كه بايد دليل بياموريد براي سفته،البته همان زمان يكي ديگه از سفته هاي كه داشتم رو به قاضي نشان دادم گفتم دوتاي ديگه هم به اين صورت بوده،قاضي سه تا سفته ها رو ضبط كرد و كپي آنها رو فرستاد به اداره دارايي كه استعلام بگيرن….من تقاضا دارم ميشود بنده رو راهنماي كنيد،چونكه من هيچ آگاهي به سفته رو نداشتم بايد اينگونه حق و حقوقم را بگيرن..جواني هستم كه يكسال ازدواج كردم با اين همه مشكلات جامعه خيلي برام سخته كه به راحتي بتوانند از من سوء استفاده كنن،،بازهم از شما سرور گرامي عاجزانه در خواست كمك و راهنمايي دارم.سپاسگزارم از لطف و محبتتان

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی دسامبر 30, 2017 در 11:47 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   لطفا با موسسه تماس حاصل فرمائید.

 2. سایبان خودرو نوامبر 25, 2017 در 11:49 ب.ظ - پاسخ دادن

  ممنون از مطالب خوبتون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی نوامبر 26, 2017 در 4:19 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ما نیز از همراهی شما سپاسگزاریم.

 3. افشین آگوست 7, 2017 در 6:15 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام بنده مبلغ 12میلیون از صاحب کارم طلب کارم او هم یک برگه سفته که کنارش نوشته تا پنجاه میلیون ریال به صورت سفید فقط پشت و رو رو انگشت و امضا زده ایا میتونم مبلغ 12 میلیون رو تو همین یه برگه سفته بنویسم ممنون ار لطف وپاسخی که میدید

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آگوست 8, 2017 در 3:34 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اگر مطالبات شما ناشی از روابط کارگری و کارفرمایی می باشد با مراجعه به اداره امور اجتماعی محل کار خود نسبت به مطالبه مبالغ مذکور اقدام فرمائید.

 4. امیر می 24, 2017 در 10:29 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام وعرض خسته نباشید،
  بنده میخوام تا مبلغ 30 میلیون تومان سفته بابت بدهی برای 8 ماه دیگر بدهم،
  سفته هایی که تهیه میکنم باید به چه شکل باشد؟
  آیا باید حتما سفته ای تا سقف 30 میلیون تومان خریداری کنم؟
  یا باید برای مثال: 6 عدد سفته ی 5 میلیون تومانی خریداری کنم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی می 25, 2017 در 9:36 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   لطفا اطلاعات در مورد مبالغ سفته ها را از شعبات بانکها دریافت نمایید.

 5. mohammad می 22, 2017 در 4:22 ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  روش پیگیری سفته گم شده یا مفقود شده را بفرمایید منون می شود
  سفته ای که شخصی به دیگیری داده باشد اما دومی گم کرده باشد ضمنا بانک ملی نیز شماره سفته را نمی دهد
  وظیفه چیست

 6. بابک آوریل 27, 2017 در 3:12 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر الان برای استخدام در یک شرکت از من مبلغ ۳۰ میلیون سفته میخواهند برای تضمین کار_الان من سفته رو چطور تنظیم کنم که بعدا مشخص بشه برای حسن انجام کار دادم و کار فرما سو استفاده دیگری نکند و یا من خواستم از شرکت برام به دلیل سفته پایم گیر نباشد ممنون از راهنمایی هاتون

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آوریل 29, 2017 در 8:49 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   پشت سفته ها عبارت «بابت ضمانت حسن انجام کار» را یادداشت نمایید، ته فیش سفته را نزد خودتان نگهداری نمایید.

 7. علي طيب مارس 20, 2017 در 1:49 ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام صاحب كارم سفته ي ٥٠ ميليون توماني ازم گرفت بابت ضمانت، و اجازه نداد بنويسم جهت حسن انجام كار، اسم خودمو با اسم خودشو با ادرس و امضاء و اثر انگشت گذاشتم، ولي سقف سفته ده ميليون تومان هست، ايا اعتبار و ارزش قانوني و اجرايي داره؟؟ من بر عليه صاحب كارم كه اجازه نداد چيزي بنويسم براي منظور دريافت سفته از من، چه اقداماتي ميتونم انجام بدم؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آوریل 3, 2017 در 10:22 ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   برای صاحب کارتان اظهارنامه درخواست استرداد سفته را ارسال نمایید و بعدا از طریق مراجع قضایی پی گیر دریافت سفته گردید.

 8. بهرام فوریه 18, 2017 در 1:19 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من سفته ای گرفتم که روی اون درج شده تا سقف ۳ میلیون تومان، اما مهر روش خورده تا سقف ۶ میلیون تومان آیا این اعتبار ۶ میلیون تومان رو داره؟؟؟
  متشکرم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی فوریه 20, 2017 در 3:06 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   بله طبق مهر اعتبار شش میلیون تومان را دارا می باشد.

 9. ramtin دسامبر 1, 2016 در 3:45 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من سفته ای گرفتم ک مبلغ سقف سفته ۱۲میلیون تومان.ولی مبلغ نوشته شده ۶۰ میلیون تومان است ایا سفته باطله؟یعنی من نمیتوونم پولم را بگیرم؟

  • مشاور حقوقی 25
   مشاور حقوقی 25 دسامبر 4, 2016 در 12:06 ب.ظ - پاسخ دادن

   با سلام و درود
   مبلغی که با حروف درج شده است معتبر می باشد

ثبت ديدگاه