برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

مزاحمت پیامکی

آیا می دانید…

توهین و افتراء به دیگری در غالب پیامک و انتشار آن در جامعه و یا عده ی خاصی جرم است و مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و ٧٤ ضربه شلاق مجازات می شود(ماده ٦٩٧ قانون مجازات اسلامی) زیرا بموجب ماده مذکور افتراء به هر وسیله ای که در جامعه منتشر شود جرم خواهد بود.

 

آیا می دانید…

بموجب ماده ١٢ قانون تجارت الکترونیک<< داده پیام >> یکی از ادله اثباتی دعواست،بنابراین جرم ارسال پیامک به آسانی قابل پیگیری و شناسایی است و هیچ دادگاهی نمیتواند بر اساس قواعد ادله موجود،ارزش اثباتی داده پیام را صرفاً به دلیل شکل و قالب آن رد کند.

آیا می دانید…

مصوبه ی ممنوعیت ارسال پیامک های تبلیغاتی بدون موافقت مشترکان جزء مقررات تکمیلی پروانه اپراتورهای تلفن همراه می باشد و در صورت عدم اجرای آن مشترک می تواند شکایت کند. البته این مهم در صورتی است که مشترک درخواست قطع پیامک های تبلیغاتی را داشته اما با این وصف پیامک تبلیغاتی ارسال شود.

آیا می دانید…

اگر پیامک های دریافتی یک مزاحمت ساده بوده و حاوی مطالب توهین آمیز،تهدید و افتراء نمی باشد ،بهتر است از طریق شرکت مخابرات پیگیری نماییم زیرا به سرعت نتیجه خواهد داد.

آیا می دانید…

ضرورتی ندارد که در پیامک های ارسالی توسط مجرم الزاماً مطلبی نوشته شود،صرف ارسال پیامک بدون متن که می تواند از به صدا درآوردن صدای پیامک در نیمه شب شروع شود تا سایر پیامک ها که موجب اذیت و سلب آسایش طرف دیگر شود، جرم محسوب میگردد. مانند آنکه یک نفر مدام به دیگری پیامکهایی با محتوای اخلاقی یا دینی به قصد آزار و اذیت ارسال کند.

آیا می دانید…

برای اینکه عمل مرتکب جرم تلقی شود باید حتماً به صورت رفتار غیر متعارف باشد بنابراین اگر پیامکی ارسال شودکه موجب ناراحتی و سلب آسایش گیرنده پیام باشد،جرم محسوب می گردد.

آیا می دانید…

اگر فردی بر اثر پیامک های دریافتی به عنوان مزاحمت شوکه شود و بر اثر این شوک فوت کند و پزشکی قانونی علت مرگ را شنیدن خبر ناگوار اعلام نماید،مرتکب به عنوان قاتل غیر عمد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت و باید دیه بپردازد.

آیا می دانید…

بعضی از علمای حقوق جزا حتی معتقدند اگر شخص به قصد قتل مزاحمت تلفنی ایجاد کند،مثلا می داند که فردی بسیار ضعیف است و با تلفن مطلبی به او می گوید و با این مزاحمت ها ممکن است فرد جان خود را از دست دهد،این عمل را قتل عمد محسوب و مرتکب باید قصاص شود.

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T09:56:24+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

ثبت ديدگاه