برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

قدم به قدم تا تغییر نام

خانه » قوانین » بیشتر بدانیم » قدم به قدم تا تغییر نام

قدم به قدم تا تغییر نام

آنهایی که به اسم کوچکشان اعتراض دارند بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند اسم دلخواهشان را انتخاب کنند به شرطی که این اسم جدید موجب هتک حرمت مقدسات نشود و جزو القاب و عناوین زننده و مستهجن نباشد. کسی که قصد تغییر اسم کوچکش را دارد حتما سر و کارش به شورای عالی ثبت احوال خواهد افتاد، چون این شورا مسوول مستقیم تشخیص اسامی ممنوع است.

پس کسی که قصد تغییر اسمش را دارد، باید در گام نخست اسم دلخواه خود را که مورد تایید نیز باشد انتخاب کند و پس از آن درخواست خود را در قالب «فرم درخواست نام کوچک» به اداره ثبت احوال محل زندگی تقدیم کند، در صورتی که نام مورد تایید واقع گردد مراحل تغییر نام انجام خواهد گرفت و در صورتی که با نام مورد نظر تایید نشود متقاضی میبایست دادخواستی به خواسته تغییر نام به داددگاه محل اقامتش یا بخش صادرکننده سند سجلی ارائه دهد. هزینه انجام این کار نیز مانند هزینه دعاوی، غیرمالی است.

برای تغییر نام به اداره ثبت احوال منطقه مسکونی خویش مراجعه و با واریز مبلغ یکصد هزار ریال و با تکمیل فرم درخواست مربوطه امور اداری آن کامل میشود.

درخواست شما جهت تایید تغییر نام به شورای عالی ثبت احوال استان ارسال میگردد که تایید نهای آن با امضا مدیر کل اداره ثبت احوال خواهد بود
اسامی که قابل تغییر میباشند عمدتا از نامهایی هستند که با جامعه امروزی سنخیت ندارد و اکثرا صفتهایی که به عنوان نام انتخاب شده اند قابل تغییر نیستند، تغییر نامهایی مثل کبری یا اکبر سهل تر از نامهای دیگر است، تغییر نامهای ائمه دشوارتر از نامهای دیگر بوده و در بعضی نامها تقریبا غیر ممکن میباشد. آسانترین تغییرات مربوط به اسامی هست که پسوند دارند مثل علی اله و…

در تغییراسم، نام اصلی شخص و نام جدید که معرفی میکند در نتیجه گیری بسیار موثر است.

در صورت رد از سوی شورای مربوطه تقدیم درخواست مجدد بلامانع میباشد.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-12T15:48:03+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

ثبت ديدگاه