برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

بخشنامه مهم در خصوص عدم تصدی همزمان در هیات مدیره شرکتها

خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی ثبت شرکت » متفرقه ثبت شرکت » بخشنامه مهم در خصوص عدم تصدی همزمان در هیات مدیره شرکتها

بخشنامه مهم در خصوص عدم تصدی همزمان در هیات مدیره شرکتها

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بخشنامه عدم تصدی همزمان در هیات مدیره شرکتها را به کلیه سازمانها و موسسات وابسته ابلاغ کرد.

این بخشنامه به کلیه سازمانهای وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامل (بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، سازمان بیمه سلامت ایران، سازمان تامین اجتماعی، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان وعشایر، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد کشور، صندوق کارآفرینی امید، موسسه کار و تامین اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، سازمان بهزیستی کشور، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، بانک رفاه کارگران ابلاغ شده است .

متن بخشنامه:
۱- به موجب تبصره (۲) ماده ۲۴۱ [قانون اصلاح ماده ۲۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت]، هیچ فردی نمی تواند اصالتا یا به نمایندگی از شخص حقوقی، همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهادها یا موسسات عمومی غیر دولتی است به سمت مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره انتخاب شود.

متخلف علاوه بر استرداد وجوه دریافتی به پرداخت جزای نقدی معادل وجوه مذکور محکوم می شود.

۲- با توجه به ابلاغ قانون مذکور مستثنیات موضوع بخشنامه های صدرالاشاره لغو می گردد.

۳- با توجه به این حکم هیچ فردی نباید اصالتا یا به نمایندگی از شخص حقوقی، همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت یا نهادها یا موسسات عمومی غیر دولتی (همه نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی) است به سمت مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره انتخاب شود.

۴- در این خصوص رعایت قانون منع تصدی بیش از یک شغل مصوب ۱۳۷۳ و اصلاحات بعدی آن نیز ضروری است؛ از جمله اینکه تصدی به مدیریت عامل یا عضویت در هیات مدیره انواع شرکتهای خصوصی جز شرکتهای تعاونی ادارات و موسسات برای کارکنان دولت ممنوع است و برای متخلف مجازات پیش بینی شده است.

۵- علاوه بر موارد مذکور ترتیبی اتخاذ شود تا اعضای هیات مدیره، مدیران عامل و معاونین سازمانها، موسسات و صندوقهای وابسته، در هیات مدیره شرکتهای تابعه خود عضویت نداشته باشند.

۶- روسا و مدیران عامل محترم سازمانهای وابسته به وزارت متبوع حسب مورد مسئول حسن اجرای این بخشنامه هستند و ضروری است ضمن ارسال فهرست شرکتهای مشمول و نیز اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل آنها، نتیجه اقدام به اینجانب گزارش شود.

۱۳۹۵-۴-۲ ۱۵:۳۹:۴۲ +۰۴:۳۰

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32

من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

۶ ديدگاه

 1. مزایده آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۱ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  ممنون از اطلاعاتی که قرار دادید

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی آذر ۵, ۱۳۹۶ در ۴:۲۰ بعد از ظهر - پاسخ دادن

   سلام
   ما نیز از همراهی شما سپاسگزاریم.

 2. مناقصه آبان ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۵۹ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  با تشکر از اطلاعات که قرار دادید

 3. افزایش فالوور اینستاگرام مهر ۲۹, ۱۳۹۶ در ۴:۲۹ قبل از ظهر - پاسخ دادن

  تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین
  سایت ها هستید.

 4. خرید اسکیت شهریور ۲۵, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۵ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. باطری خودرو مرداد ۲۹, ۱۳۹۶ در ۲:۴۱ بعد از ظهر - پاسخ دادن

  مطلب بسیار خوبی بود.ممنون

ثبت ديدگاه