برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

نکاتی که هنگام تسویه حساب باید رعایت گردد!

خانه » مشاوره حقوقی » مشاوره حقوقی قراردادها » مشاوره حقوقی قرارداد کار » نکاتی که هنگام تسویه حساب باید رعایت گردد!

نکاتی که هنگام تسویه حساب باید رعایت گردد!

معمولا فصل بهار , شروع یک کارخوب برای کارگر و کارفرما است و زمستان خاطره پایان یک سال همکاری مستمروخوب در قرارداد مدت موقت و یا کار معین می باشد. پایان فصل زمستان ممکن است زمان خداحافظی یک همکاری مطلوب وزمان تسویه حساب مالی بین کارگر و کارفرما باشد. .ای کاش مسائل و مشکلات موجود در فصل دوم قرارداد ها در قانون کار بخصوص تبصره های ماده هفت قانون کار به طریقی حل و فصل می گردید که یکی نگرانی از دست دادن نیروی انسانی و دیگری نگرانی از دست دادن کار را نداشت .حداقل عرضه و تقاضای نیروی کار به طور اطمینان بخشی روند نقل و انتقال خود را سپری میکرد.این موضوع را از باب این به میان اوردیم که هر کدام از عزیزان با حقوق قانونی خود اشنا گردیده و با ابهام نسبت به حقوق خود, کدورتی بین خود و طرف مقابل ایجاد ننماید. موارد به این شرح می باشد:

1-     تسویه حساب اداری

   اولین اقدام بعد از اتما م قرارداد همکاری تسویه حساب اداری می باشد .در طول سال کارگر و کارفرما طعم شیرین همکاری را چشیدند و الان زمان جدائی است و لازم است حساب و کتاب خود را مشخص نمایند. نیروی انسانی شاغل در کارگاه بنا به نیاز ممکن است ابزار کار بگیرد یا وسائل حفاظتی و ایمنی کار کارگاه را در اختیار داشته باشد. ممکن است از امکانات کارگاه نظیر صندوق امانات چیزی را به امانت گرفته باشد یا وسائل و امکانات کارگاه را در اختیار داشته باشد ,با فروشگاه کارگاه حساب و کتاب نا تمام داشته باشد و…اول لازم است این موارد را تسویه نماید معمولا کارگاه ها برای این گونه موارد با الگو برداری از ادارات دولتی لیستی را به کارگر می دهند تا با مراجع به هر قسمت اداری و یا کارگاهی و گرفتن امضاء از مسئول قسمت حساب و کتاب خود را مشخص و تسویه کند.

2-    تسویه حساب مالی پایان سال

   اقدام بعدی این است که به قسمت امور اداری کارگاه مراجعه و میزان حضور و حدمت خود را کامل معین نموده و میزان روز های حضوردرکارگاه, مرخصی های دریافتی,مرخصی استعلاجی ,غیبت و… را روشن و بعد به حسابداری مراجعه نماید .در این قسمت لازم است اول مطالبات حقوقی و مزایای خود را کامل محاسبه و بدهکاری و بستانکاری را معین نماید و بعد وارد مزایای پایان کارگردد . یاد اوری می گردد که مزایای پایان کار کارگر به این طریق محاسبه می شود.
1-2-  کارگر استحقاق ان را دارد به ازای هر سال خدمت معادل یک ماه دستمزد طبق ماده 24 قانون کار حق سنوات دریافت نماید و برای خدمت کمتر از یک سال به ازای هر ماه خدمت معادل دو ونیم روز دستمزد مبنا یا ثابت دریافت نماید.

2-2-  برای یک سال خدمت منتهی به پایان سال یا قرارداد به استناد مصوبه 6/12/70 مجلس شورای اسلامی معادل دو ماه دستمزد و برای خدمت کمتر از یک سال ,به ازای هر ماه خدمت معادل پنج روز دستمزد مبنا یا ثابت عیدی و پاداش به کارگر تعلق می گیرد.

3-2-  بعضی از کارگاه ها بن یا کمک های نقدی را همراه با دستمزد ماهیانه می پردازند و بعضی از کارگاه ها نیز مبلغ کمکی به ان اضافه نموده و سعی می نمایند که برای کارگر بن خرید تهیه نمایند . به هر صورت اگر به کارگر مبلغ بن پرداخت نگردیده در پایان سال به تعداد ماه های دریافت نشده تا پایان تیر ماه مبلغ سیصد و پنجاه هزار ریال در ماه و از اول مرداد تا پایان سال مبلغ پانصد هزار ریال در ماه پرداخت گردد.

4-2- هر نفر در سال حداکثر مجاز به ذخیره نه روز از مرخصی خود می باشد و مرخصی های استفاده نشده ,سوخت شده تلقی می شود , مگر اینکه  توافقی با کارفرما شده  باشد که بهای روز های مرخصی استفاده نشده را دریافت نماید.گاهی  هم در کارگاه ها مرسوم است تمام مرخصی استفاده نشده به صورت ذخیره محاسبه و تسویه حساب می شود. مبنای محاسبه هر روز ذخیره مرخصی استفاده نشده طبق قانون، یک سی ام مزایای دریافتی در ماه می باشد

3-    مورد بعدی بیمه بیکاری می باشد.

   اگر نوع بیکاری شما غیر ارادی بوده  و بدون قرارداد می باشد به استناد ماده دو و هفت قانون بیمه بیکاری در یک کار دائمی با شش ماه خدمت استحقاق دریافت مستمری بیمه بیکاری دارید .اگر نوع همکاری شما به صورت قرارداد یک ساله می باشد به موجب تفاهم نامه شماره 118739 مورخ 1/12/84 وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی با یک سال قرارداد و قطع همکاری غیر ارادی می توانید از مستمری بیمه بیکاری استفاده نمائید.اگر کار شما دائمی می باشد با شکایت از کارفرما امکان دریافت بیمه بیکاری امکان پذیر است .اما اگر دارای قرارداد هستید با یک نسخه قرارداد و برگ تسویه حساب و معرفی نامه اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی محل کارگاه مستمری بیمه بیکاری شما میسر می گردد.

4-    پاداش های رایج در کارگاه

   گاهی مواقع در کارگاه ممکن است پاداش بهره وری,یا پاداش مصوبه هیات مدیره ویا پاداش های دیگر پرداخت شود که در این رابطه بهتر است این مورد نیز در صورت مشخص بودن تسویه گردد

5-    رضایت نامه شغلی

    اخرین مورد در هنگام تسویه حساب دریافت رضایت نامه می باشد . به استناد ماده 187 قانون کار , كارفرمايان مكلفند پس از پايان قرارداد كار بنا به‌درخواست كارگر، گواهي انجام كار با قيد مدت‌، زمان شروع و پايان‌و نوع كار انجام شده را به وي تسليم نمايند.یادتان باشد که این رضایت نامه در پیدا کردن کار مناسب اینده شما بسیار مهم است.

ممکن است از دریافتی های مذکور مالیات کسر گردد اما حتمال کسر حق بیمه صفر می باشد.یادتان باشد که کارفرما همت ان را داشته که در منطقه زندگی شما  اشتغال ایجاد نماید و سرمایه خود را واسطه درامد شما و خود قرار دهد.همیشه در روی یک پاشنه نمی چرخد .علت تمام تصمیم مدیران کارگاه تعارض با کارگر نیست بلکه همیشه علت هایی وجود دارد که راحت قابل بیان نیست.پس در زمان اتمام همکاری با ارامش کار خود را دنبال نمائید و مثل یک دوست و همکار خوب از هم جدا شوید . اگر به حق خود نرسیدید از راه ها و روش های منطقی ان را پی گیری نمائید.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T10:11:18+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

6 Comments

 1. میلاد مهرپور ژانویه 30, 2019 در 9:24 ب.ظ - پاسخ دادن

  من مدت ۶ ماه در شرکت دارویی جندی شاپور اهواز کار کردم و بعد از اتمام همکاری از سمت شرکت متوجه شدم نه بیمه ونه حتی یک قرار داد از ما اونجا نیست رفتم اداره کار شکایت کردم بعد از کلی این ماه اون ماه میگن شرکت گفته اصلا شما براشون کار نکردی باید ثابت کنی اونجا کار میکردی واقعا گرفتن حقمون نیاز به اثبات داره تازه دو تا واریزی از شرکت هم به حساب من بود که پیرینت گرفتم و بهشون دادم نمیدونم دیگه چطوری باید ثابت کنم لازم به ذکر است زمان طولانی از این موضوع میگذره شما بگید من چطور میتونم حقم رو بگیرم

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی فوریه 13, 2019 در 4:24 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما می توانید از همکاران ثابق استشهادیه جمع کنید و یا هرگونه مدرکی که رابطه ی کارگری و کارفرمائی را اثبات نماید ارائه نمایید.
   در نهایت از شعبه ی رسیدگی کننده تقاضای بازرسی نمایید.

 2. somaye ژوئن 12, 2018 در 10:57 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید بنده دریک شرکت دارویی شش ماه کارکردم وبعدشش ماه ازشرکت رفتم به دلایل ومشکلات خاص
  البته درسال جدید تقاضای کارکردم که کارفرمای بنده فرمودن که تسویه حساب سال قبل را انجام دهید وبعد دوباره به کاربرگردید.ایااین قانون درست است؟

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 20, 2018 در 1:58 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   با دریافت کامل مطالبات خود امضای تسویه حساب مانع قانونی ندارد.

 3. ابراهیم درخشان ژوئن 11, 2017 در 1:42 ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام من حدود ۶ماهه درمورخ ۹۵/۰۲/۱۰ کارخانه سک سک کار میکردم که قرداد اولم بسته بودم که بیشتر موقع کارخانه کار نبود به مرخصی میرفتیم که در مورخ۹۶/۰۳/۱۵/۰که دیگر گفتن ما نیازی به شما نداریم که من حتی قرداد دوم جدیدی باهاشون بسته بودم ومنو به ناحق اخراج کردن لطفا راهنمایی کنید

  • مشاور حقوقی
   مشاور حقوقی ژوئن 11, 2017 در 2:01 ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در صورتی که بابت تسویه حساب با شرکت به مشکل برخورده باشید و شرکت مطالبات شما را پرداخت نکند، شما می توانید با مراجعه به اداره کار منطقه درخواست وصول مطالبات خود را داشته باشد.
   بابت قرارداد هم می توانید به وزارت کار مراجعه نمایید.

ثبت ديدگاه