برای دریافت مشاوره رایگان، همین حالا عدد ۳ را به ۱۰۰۰۷۲۷ ارسال نمایید|sabtefarda@gmail.com

سرقفلی در قانون ایران

سرقفلی در قانون ایران

سرقفلی اساسا به موارد زیر بستگی دارد:
الف) حسن شهرت مالکین شرکت؛

ب) معروفیت محصولات؛

ج) اثربخشی آگهی و تبلیغات؛

د) موقعیت و جا و مکان مناسب؛

ه) انحصاری بودن محصولات؛

و) در دسترس نبودن محصولات مشابه.

-سرقفلی فقط می‌تواند در امور تجاری به‌وجود آید. سرقفلی معروفیت و شهرتی است که یک فعالیت تجاری به‌کمک آن می‌تواند مشتریان زیادی را مجذوب خود نماید تا فروش را بیشتر و در نتیجه سود بیشتری را کسب نماید. بدین‌جهت سرقفلی نقش یک دارایی را ایفا می‌کند. سرقفلی همانند یک دارایی شرکت، اثربخش عمل می‌نماید. سرقفلی به‌تدریج به‌دست می‌آید و غیرقابل رویت و نامحسوس می‌باشد. علی‌رغم این تفاوت‌ها، سرقفلی یک دارایی با ارزش برای موفقیت شرکت است. بعضی اوقات ممکن است یک شرکت برای سرقفلی، بیشتر از یک دارایی محسوس و قابل رویت تلاش نماید. از این‌رو، مصلحت نمی‌باشد که سرقفلی یک دارایی موهوم تلقی گردد.

-بدون‌شک سرقفلی نامشهود می‌باشد، یعنی نمی‌توان آن را مشاهده و یا لمس نمود، اما در ارتباط با سوددهی شرکت با ارزش است. یک دارایی وقتی نامشهود است که بتواند ظرفیت کسب سود شرکت را افزایش دهد. در مورد شرکتی که تداوم فعالیت و موفقیتی ندارد، نمی‌توان به سرقفلی آن هیچ بها و ارزشی داد. سرقفلی فقط موقعی ایجاد می‌شود که شرکت سود فوق‌العاده‌ای کسب نماید که به آن “مازاد سود” می‌گویند.

 

در مورد سرقفلی دو نقطه‌نظر وجود دارد:

1) زمانی‌که یک شخص حقیقی شرکتی را خریداری می‌کند، بتواند سودهایی را در آینده به‌دست آورد که ابدا با سودهای گذشته شرکت ارتباطی ندارد؛

2) سرقفلی صرفا برای توانایی کسب سود اضافی پرداخت می‌شود و برای سودهای معمولی و نرمال نمی‌باشد.

✍سرقفلی ارزش، شهرت و اعتبار یک شرکت است که بستگی به سودهای مورد انتظار بیشتر از سود معمولی و نرمال در آینده دارد. ارزش سرقفلی بستگی به عوامل مختلفی مانند موقعیت جا و مکان مناسب شرکت، ماهیت و نوع فعالیت تجارت، کارایی مدیران، شهرت شرکت، جذابیت خاص برای مشتریان از نظر خدمات، کیفیت بالا و مرغوبیت کالا و غیره دارد. مازاد درآمد بیشتر از سود نرمال و عادی را “مازاد سود” گویند که شاهد ملموس بودن سرقفلی است.

ضرورت ارزش‌گذاری سرقفلی

-شرکای اولیه برای راه‌اندازی شرکت مشقات و ناملایمات زیادی را متحمل می‌شوند. در مرحله اول آنها با واریز وجوه نقد یا غیر نقد تحت عنوان سرمایه به‌حساب شرکت، ریسک سرمایه‌گذاری را پذیرفته‌اند. شرکت می‌تواند با اداره و بهره‌برداری صحیح، مشتریان زیادی را جلب نماید که منجر به کسب سود اضافی بشود. این امر جز در سایه تلاش و مساعدت‌ها و کوشش‌های گذشته شرکا امکان‌پذیر نخواهد بود. موقعی‌که شریک جدیدی وارد شرکت می‌شود، شرکای قدیمی مجبورند نسبتی از سود خود را به‌نفع وی از دست بدهند.

شریک جدید با آوردن سرمایه خود به شرکت، هیچ ریسکی را نپذیرفته است، زیرا نسبت به سودهای آینده شرکت حق و حقوقی پیدا می‌کند. بدین‌جهت باید غرامت و تاوان شرکای قدیم را بپردازد تا بتواند نسبتی از سود شرکت را به‌دست آورد. از این‌رو، شریک جدید باید بالاجبار مبلغ مازادی علاوه‌بر سرمایه خود به‌عنوان جبران زحمات شرکای قدیمی بپردازد. این پرداخت فوق‌العاده را “سرقفلی” گویند. بدین‌ترتیب، سرقفلی به‌عنوان جبران تلاش‌های گذشته و ریسک سرمایه شرکای قدیمی پرداخت می‌شود و آنها رضایت می‌دهند تا قسمتی از سهم خود را به شریک جدید واگذار نمایند. از این‌رو، تعیین ارزش سرقفلی در زمان ورود شریک جدید ضروری و الزامی است.

خلاصه
تاریخ بازبینی
نام آیتم
کیفیت
امتیاز آیتم
51star1star1star1star1star
2018-09-13T09:25:39+00:00

در مورد نویسنده:

مشاور حقوقی 32
من کارشناس حقوقی ثبت فردا هستم. خوشحال می شوم سوالات شما را از طریق وب سایت و یا شماره تماس 43933 021 پاسخ بدهم.

ثبت ديدگاه